1. června 2015

Chibiny. Incident lodi Donald Cook

Pro připomenutí pěkný loňský článek o ruském systému Chibiny a incidentu s americkou lodí Donald Cook.

Převzato: http://neviditelnypes.lidovky.cz/svet-chibiny-c95-/p_zahranici.aspx?c=A140903_230422_p_zahranici_wag

SVĚT: Chibiny

5.9.2014
Konfrontace Rusko - USA, Černé moře, 12. dubna 2014

Slyšeli jste už slovo Chibiny? V českých mainstreamových médiích o něm dosud nepadlo ani zmínky, protože by to v jeho nejnovější významové konotaci po 12.4.2014 nebylo „korektní“, ačkoliv hlavní světové agentury v souvislosti s tímto pojmenováním zprávy dávno vydaly. Ale o návrat cenzury a potlačování svobody slova se jistě nejedná, chraň bůh! Proto o tomto slůvku něco napsalo nanejvýš několik málo na armádu specializovaných tiskovin a portálů a ještě o něm ví pár nadšenců, kteří se zajímají o vojenskou techniku.

Primárně však jde o nepatrné pohoří na severu evropské části Ruska. Pro našince nic moc, kopečky dosahující výšky našeho Ještědu, lyžařské areály tam nemají, „Kicbýl“ to tedy určitě není. Ale to jsme se od jeho aktuálního významu ocitli geograficky docela daleko. Přesuňme se o více než tři tisíce kilometrů jižněji. Černé moře není pro válečné lodě žádné lázeňské vycházkové korzo, ale mezinárodními dohodami regulované teritorium. Pokud tam vpluje (Bosporskou úžinou, samozřejmě) plavidlo nepatřící žádnému ze států k pobřeží přimknutých, musí dodržovat přísný režim, zejména doba jeho pobytu je striktně ohraničena. V případě překročení limitní lhůty má smluvní strana právo toto neukázněné plavidlo poslat jednoduše ke dnu, aniž by se nad tím někdo zalamoval. Není třeba nikoho dlouze přesvědčovat, že pro Rusko je taková návštěvní událost signálem k zaujetí obzvlášť velké obezřetnosti.Obr. USS Donald Cook
Jednoho letošního dubnového dne se zde objevuje americký raketový křižník USS Donald Cook vybavený nejmodernějším počítačovým systémem protivzdušné obrany a raketami Tomahawk. Všichni zainteresovaní o něm samozřejmě vědí a pečlivě ho sledují. Zřejmě si Yankees jedou ze západní polokoule „obhlédnout“ svůj „budoucí“ vojenský přístav v krymském Sevastopolu. Vždyť taková nabídka učiněná vděčnou majdanovskou kyjevskou vládou se přece neodmítá. Byť spontánní běh událostí situaci na tomto poloostrově mezitím nasměroval odchylně, mlsný apetit USA nadále trvá. Jak se po brněnsku říká, dostavili se na „čučku“ a po pražsku na „koukačku“.


Ale tak daleko už nedopluli. Právě teď totiž nastupuje na scénu ono dosud neznámé Chibiny. Je to ruský elektronický přístroj, který se namontuje pod křídlo stíhacího letounu a po jeho spuštění při vzletu stíhačky nefunguje v okruhu mnoha kilometrů jediný počítač. Dalo by se laicky říci jakási sofistikovaná rušička výpočetní techniky a elektronické komunikace. Jak mnohým známo a ostatní alespoň tuší, bez „compu“ dneska žádná moderní loď neumí ani pohnout kormidlem, natož aktivovat obranné systémy nebo aspoň zavolat o pomoc, což platí i pro zmíněný americký křižník.

A v sobotu 12. dubna, shodou okolností na Den kosmonautiky zavedený k připomenutí letu prvního kosmonauta Jurije Gagarina do vesmíru, dochází k osudovému poměřování „pindíků“ mezi Ruskem a USA. Viditelně neozbrojený ruský stíhací bombardér výběhového typu SU-24 s nainstalovanou rušičkou Chibiny si to symbolicky dvanáctkrát sem a tam proletěl kolem pyšného Donalda Cooka. Z americké lodi protýkané nejmodernějšími výkřiky elektroniky se rázem stává doslova a do písmene obyčejný kus plovoucího železa. Pokud by byl nablízku nějaký vlečný člun a lodníci by se rozhodli onu po zuby ozbrojenou americkou fregatu odtáhnout do nejbližšího přístavního doku k rozřezání, aby si přivydělali nějaký peníz za železný šrot, nikdo by jim v tom nezabránil, jak byla naprosto bezbranná.

Po dostatečném pobavení, jak často ve své přirozenosti kočka s myší ráda dělá, se ruský pilot se svým strojem v pořádku vrací na základnu a rušičku vypíná. V tom okamžiku vzniká na toaletách a v koupelnách fregaty nepřehledná tlačenice, protože obsluhující personál se prostě kompletně po…., však čtenáři jistě ví, co myslím. Traduje se, že posádka se následně vzbouřila a požadovala okamžité přistání v nejbližším přístavu a odchod do civilu. Nejblíž byla rumunská Constanta, kam si to tedy naše fregata byla nucena zamířit. Jejímu „slavnostnímu“ uvítání v přístavu byl přítomen dokonce lokajský rumunský prezident, pochopitelně kvůli přísnému utajení neinformovaný, co komického se před pár hodinami na moři událo. Jaká to jistě čest pro rumunský lid, jaká nečekaná vzácná návštěva, oboustranné zdravice, gratulace, poklony, stisky rukou, a bla, bla, bla. Z fotografií onoho uvítacího aktu jsou kyselé a strojené úsměvy pobledlých amerických námořníků více než zřetelné. Inu, výměna a praní spodního prádla zaneřáděného střevními potížemi jistě na fyzické kondici a dobré
náladě nepřidá. O dokonaném odchodu posádky do civilu už světové agentury mlčí. Zřejmě nastoupili erudovaní američtí psychologové a možná i psychiatři a zuboženým americkým mariňákům jejich plány nakonec rozmluvili.

Ať tak či tak, jedno je jisté. Aniž bych chtěl našeho severoatlantického spojence jakkoliv hodnotit, není sporu o tom, že hrdé a silné Rusko zde je, má opět vztyčenou hlavu a své geopolitické zájmy jako vítěz druhé světové války si chránit umí. My v malinké České republice bychom to měli konečně vzít na vědomí a přizpůsobit se tomu. Ostatně úplně stejně, jak to během předešlých více než 1000 let činili naši zkušení předkové. Proto zde ve střední Evropě Češi, Moravané a Slezané stále jsou a nepochybně budou.

13 komentářů:

 1. Pro připomenutí: http://www.orgo-net.blogspot.cz/2015/03/americka-letadlova-lod-ochromena-ruskou.html http://www.orgo-net.blogspot.cz/2015/03/zurici-nulandova-volala-do-kremlu.html
  Volala - neparalyzujte nám lodě! Dle Franze Erdla jsou to velké rozdmychávačky války v dnešní době: Nulandová a Clintonová.
  Ale vesmír se navěky bude točit jinak, než jak temnáři chtějí. Všechny temnářské blokády, magie, impantáty atd budou od jistého bodu vývoje vesmíru neúčinné.

  OdpovědětVymazat
 2. Proč tu nejsou komentáře těch křiklounů co čouhají amíkům z řiti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože jim Orgonet nedává prostor. A to je dobře či špatně ? Proč se tu máme rozeštvávat a nadávat si ? Copak těch sra.ek okolo na webu máte málo ?!

   Vymazat
 3. Zajímavé z diskuse na jiném alternativním webu (www.ac24.cz): 015-05-31 14:59
  "Ale no... zas nepreháňaj. USS Donald Cook, odplával sám, po tom, čo sučko zmizlo z obzoru. Oficiálne ruské miesta sa k tomu nevyjadrujú..."
  2015-05-31 15:31
  "Ale neodplaval, media sa v tom nezhoduju, vraj bol odtiahnuty.Nako lko ma lod pohon leteckými turbínami, aj ich elektronika asi dostala na frak. Rovnako ako tych 27 namornikov co hned dalo vypovede a skoncili na psychiatrii. Ruske media sa k tomu vyjadruju...":
  2015-05-31 21:07
  ..." "ROSS" byl napěchovanej čidly a elektronikou na rozkodovani vlnění CHIBIN ,proto se amíci chovali agresívně aby vyprovokovali rusy aby se opakoval osud Donalda Cooka,jenomže tí jim na špek neskočili.Další je to že i kdyby tam SU nebylo,taky by amíci zmizeli,nevím jak to ted u rusů funguje,ale podle toho co je v článku tak rusové maj od dob SSSR zavedené určité stupně výkonu radarů o kterých NATO ví,a prý radary přešli z režimu vyhledávání na plný výkon,režim navádění ,a to už je hrozba.proto stáhli ocas a tradááá"...
  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/6076-rusko-opet-zahnalo-provokativni-a-agresivni-americke-valecne-lode-v-cernem-mori
  .

  OdpovědětVymazat
 4. To bude druhý pokus ale teraz už boli pripravený mali za kontajner pempersiek
  http://www.hlavnespravy.sk/ruske-lietadla-su-24-zahnali-torpedoborec-usa-do-neutralnych-vod/625872

  A tu je cicat z diskusie ako CCCP riešilo narušitelov .Aj to bolo učinne na nich zdekovali sa.
  A kdo tohle nevidel urcite se podivejte. V cca roce 1990 provokovali Americani ve vodach (tehdy Gorbacovova) SSSR. Ta mala lod je Ruska a "vylacuje" americkou lod z pobreznich vod. Americani dokonce pozadovali uhrazeni oprav na sve lodi (3 miliony $$$) 8-D.

  https://www.youtube.com/watch?v=duh1KAhqZYg
  https://www.youtube.com/watch?v=cHJYFb2EkGM

  OdpovědětVymazat
 5. https://www.facebook.com/tomio.cz/videos/1015173798493435/

  OdpovědětVymazat
 6. K tomu poslednímu odstavci...Amen! Howgh!

  OdpovědětVymazat
 7. K incidentu došlo 12. 4. a den poté o něm informovala Komsomolskaja Pravda. To co popisuje p. Bouše se poprvé objevilo na blogu "sdělanounas" (bloger Lunochod) a jsou uvedeny 3 zdroje, které nemají k incidentu žádnou vazbu. Zprávu přebírá web politika.ru (uvádí jako zdroj "sdělanounas"). Následně se článek objevuje v profilu plk. v. z. Csermelyho v Parlamentních listech (ten již uvádí zdroje military.com nebo TV NBC...) ale v žádném z těchto pramenů není ani náznak popisovaných problémů. Military.com dokonce píše, že na lodi nebyly po dobu přeletů obsazeny pozice nad rámec stálé směny.

  Jediným zdrojem zprávy tak zůstává článek blogera Lunochoda, který svůj článek uvozuje větou "Domnívám se, že odpověď se skrývá za tímto tajemným názvem jako Khibiny. Podle Wikipedie....." (doslovný překlad). Takže celá kauza (trochu humorná ale i poučná) vznikla na základě spekulací jediného blogera jehož článek převzaly pochybné noviny a od nich publicisté a lidé, kteří rádi věří.

  Všechny tyto údaje je možno ověřit vlastním vyhledáním.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevěřte všemu, co si vyhledáte na netu, nebo vás Matrix pohltí na dvě doby.

   Vymazat
 8. Další info k výskytu lodí: http://www.novinky.cz/diskuse?id=404948&articleId=/zahranicni/evropa/371119-ruska-letadla-v-cernem-mori-tesne-mijela-americky-torpedoborec.html&sectionId=742
  A jak se tam diskutuje, např.: Úterý, 2. června 2015, 09:25:01
  "Co maji ti lumpove z USSA delat v Cernem mori? Rusove take nemaji torpedoborce v Mexickem zalivu".
  Úterý, 2. června 2015, 09:23:57
  "Američané říkají, že v mezinárodních vodách prováděla rutinní operace. Asi stejné, jako prováděly USA v celém světě:
  1945-46 Korea 1950-53 China 1950-53 Guatemala 1954 Indonesia 1958 Kuba 1959-60 Guatemala 1960 Vietnam 1961-73 Belgian Kongo 1964 Guatemala 1964 Laos 1964-73 Dominican Republic 1965-66 Peru 1965 Guatemala 1967-69 Kambodža 1969-70 Libanon 1982-84 Grenada 1983-84 Libya 1986 Panama 1989-90 Iraq 1991 Kuwait 1991 Somalia 1992-94 Bosnia1995 Iran 1998 Sudan 1998 Afghanistan 1998 Yugoslavia & ash; Serbia 1999 Afghanistan 2001 Libya 2011 Sýrie 2012, Ukrajina 2014 – 2015…. Při těchto rutinních operacích zemřely statisíce lidí."
  Úterý, 2. června 2015, 09:18:21
  "Koukám, že se břehy spojených států přesouvají k Bulharsku, Rumunsku a Turecku, panečku. poslal bych torpédoborce pod hladinu, stejně se to jednou musí stát, protože si dělají státečky co chtějí a to oproti největší zemi světa dost riskují. Ruský tygr je tedy hodně trpělivý, to se musí nechat".


  OdpovědětVymazat
 9. Cez víkend boli ďalšie vyhliadkové lety :)
  https://www.youtube.com/watch?v=s29_qNGjZW4

  OdpovědětVymazat
 10. http://cz.sputniknews.com/svet/20150530/484680.html
  amíkovský torpédoborec vpul mimo neutrální vody v Černém moři
  Co by se asi stalo, kdyby ruský torpédoborec v blízkosti ameriky vplul mimo neurálních vod?
  Z komentáře na novinkách: Úterý, 2. června 2015, 12:40:51
  "Přečtěte si napřed něco o fašismu. Náhodou nevíte kolika gestapákům Američani předělávali doklady,využívali jejich služeb a královsky je platili.Díky fašismu neslo Rusko největší tíhu. a nebýt jich,tak tu nepíšete takový kydy,protože ty západní šašci by tu válku nikdy nevyhráli"...
  Proč se např. o operaci paperclip nic neučí ve školách, když to je historický fakt nikoliv dílčího významu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Papírový clip je už ve škole znám dost dlouho, proto není zájem o jeho další propagaci.

   Vymazat

Komentáře prosím pouze věcné, k tématu, informačně přínosné, nikoliv pouze urážky autorů článků.
Komentáře moderuji podle svých časových možností.