3. února 2012

Spoluspotřebitelství - idea, která brzy změní náš svět

Ahoj
tak opat skusam poslat clanok s prosbou o jeho uverejnenie. Mozno budem mat teraz vacsie stastie a moj mail bude medzi tymi, ktore precitas:-)
S pozdravom ctenar

P.S.Orgonet: Ano, to Potreti mě opravdu zaujalo! A článek i myšlenka se mi velice líbí! Podívejte se na odkomunity.cz !


Slyšeli jste už o Spoluspotřebitelství? Je to idea, která brzy změní náš svět.

Tvrdí to magazín TIME, který zařadil spoluspotřebitelství mezi 10 idejí, které radikálně změní svět v nejbližším období. Rozumnou volbou dneška již není vlastnit ale sdílet.

Jak se dále píše v článku magazínu, jednoho dne se podíváme zpět na 20. století a budeme se divit, proč jsme vlastnili tolik věci. Po tisíciletích, ve kterých žila většina lidí z ruky do úst, v 20. století průmyslové ekonomiky západu a nakonec i velká část zbytku světa začala chrlit spotřební zboží. A všichni víme, kam to dospělo ...

Není proto asi až tak překvapivé, že tendence k racionálnějšímu využívání zdrojů začínají v posledních letech vznikat právě v kolébce této spotřeby, Spojených státech Amerických.

Koncept byl obhájený Rachel Botsmanovou a Roo Rogersem, spoluautory "What 's Mine Is Yours: The Rise of Collaborative Consumption" (Co je moje je Vaše: Vzestup spoluspotřebitelství).
Botsmanová ve své řeči na TEDx konferencí v Sydney v roce 2010, popisuje spoluspotřebitelství jako "nový sociálně-ekonomický velký nápad slibující revoluci ve způsobu, jakým konzumujeme".
Botsmanová vidí spoluspotřebitelství jako sociální revoluci, která umožňuje lidem "vytvářet hodnoty ze sdílených a dostupných zdrojů tak, že vyvažují osobní sobeckost s dobrem větší komunity".

Skutečným benefitem spoluspotřebitelství je podle ní však opětovný vznik komunit a společenství, v nichž si její členové přesto, že se dosud neznali, navzájem důvěřují.

Princip spočívá v tom, že věci, které vám 360 dnů do roka jen někde leží a čekají na použití, poskytnete ostatním. Věci, které nepoužíváte nebo používáte minimálně a je vám jich líto vyhodit nebo darovat, protože to bylo drahé nebo to můžete ještě někdy potřebovat, tak mohou posloužit zatím jinde. Vždyť vám zas na oplátku někdo půjčí to, co potřebujete vy. A ušetříte oba.

Už nejen pro sociální a ekologicky smýšlející menšinu se stává důležitou pomoc jiným, ochrana životního prostředí a minimalizace negativních dopadů na okolí. Toto jsou totiž "vedlejší efekty" spoluspotřebitelství, jehož výhody si uvědomuje stále větší část populace.

Princip fungování OdKomunity.cz, prvního a zatím jediného takového společenství v Čechách je jednoduchý. Po zaregistrování se, nahrajete věci, které můžete půjčovat. Pokud si někdo bude chtít něco od vás půjčit, kontaktuje vás a domluvíte se na předání věci. Za věc můžete požadovat bezpečnostní zálohu. Jen co se vám věc vrátí, vy vrátíte zálohu. Obdobně si můžete i vy půjčovat od ostatních uživatelů, co potřebujete.

Nezištná sousedská výpomoc bývala běžným jevem. V budoucnu, bude opět. Vítejte v naší komunitě na www.odkomunity.cz.

7 komentářů:

 1. Zajímavé zjištění, komu patří česká koruna, a kam proto mizí miliardy, které, jak tvrdí pan Kalousek, jsme jako občané "nestydatě prožrali a prochlastali" :

  http://dolezite.sk/Komu_patri_ceska_koruna_82.html(v češtině)

  OdpovědětVymazat
 2. Myslim ze je to velmi dobry napad a nebolo by zle kebyze si citatelia orgonetu spravia cez vikend zoznam veci a zaregistruju sa, to mma aspom urcite v plane ja :)

  Juraj

  OdpovědětVymazat
 3. Skvelá myšlienka a skvelý projekt. Držím mu palce.

  OdpovědětVymazat
 4. Existuje aj slovenská verzia:
  http://www.odkomunity.sk/

  OdpovědětVymazat
 5. No na Českém i Moravském venkově se toto praktikuje již velmi dlouho, jen s tím rozdílem, že se mění nějaká protihodnota konkrétně, např. dám židle - dostanu vajíčka,králíka, nebo opravím elektriku - dostanu nějakou protihodnotu a obráceně.

  OdpovědětVymazat
 6. Ten kluk je dobrej:

  http://www.youtube.com/watch?v=XgzVVwTv25A

  OdpovědětVymazat
 7. toto funguje už storočia medzi priateľim, rodinami, susedmi, majstrami, remeselníkmi...

  OdpovědětVymazat

Komentáře prosím pouze věcné, k tématu, informačně přínosné, nikoliv pouze urážky autorů článků.
Komentáře moderuji podle svých časových možností.