Dnešní obrázek dne z družice Aqua (MODIS): Oblačné víry nad jihokorejským ostrovem Cheju Do dne 26. 12. 2009.
Oficiální vysvětlení jevu (NASA):
"Von Karmannovy víry jsou vytvářeny mraky hnanými větrem v interakci s nejvyšším bodem ostrova, Mt. Halla, o výšce 6 400 stop. Vítr způsobuje proudění mraků dokola na širé moře, viditelné točící se víry. Toto se děje na Cheju Do dosti běžně. Zde je několik dalších obrázků s těmito víry."
February 2008 and January 2007.
(Já teda přirozenému původu větrnému moc nevěřím. Ale když si k tomu představím dopomoc nějakých těch počasí produkujících zařízení, tak proč by jejich ovladatelé nemohli mít smysl pro ornament ....)
Vždyť tohle lze pozorovat i ve vodě, je to přirozený...
OdpovědětVymazatO.
No i kdyby to bylo přirozený, tak je to
OdpovědětVymazataspoň zajímavý. Uznávám, že něco takovýho by mohlo bejt na vodě kolem přídě lodi, ale tohle se mi zdá stejně trochu moc.
I kdež... Klasický efekt v řece za vyčnívajícím kameněm. O.
OdpovědětVymazatTo by mě zajímalo na které vodě se to vyskytuje.Nešlo by toto tvrzení podpořit nějakým zajímavým odkazem na tento jev???
OdpovědětVymazatZa vyčinívajícím kamenem, to pozor, mám jeden oblíbený kámen v řece, co kvůli těmto jevům pozoruju. Mění se to podle výšky hladiny, ale ještě nikdy to nevypadalo takhle. Zato kolem přídě kanoe se mi už kolečka dělaly. Nebo kolem vesla. Takže nemožné to není, ale běžné to asi nebude.
OdpovědětVymazat