22. června 2009

Bezpečná vzdálenost letadel - zastaralý pojem

Pokouším se zjistit, zda existují nějaká pravidla pro bezpečnou vzdálenost letadel ve vzduchu. Věřím, že na to musejí být nějaká pravidla. Třeba na chemtrail france uvádějí 3 odkazy, podle nichž ta vzdálenost má být 5 námořních mil (asi 9 km). (To znamená ve vzduchu pár sekund...) (Jestli někdo víte o nějakém srozumitelném odkazu apod., poučte laiky...)

Ještě v letech 2000/2002 se dost psalo o případech, kdy byla tato bezpečná vzdálenost ve vzduchu porušena. Většinou mezi dopravním a vojenským letadlem. Veřejnost byla vždy spravedlivě pobouřena a média se tím vyžívala.

V současné době jakoby těchto událostí ubývá, anebo není zájem je medializovat... Samozřejmě byly vyinuty nové bezpečnostní systémy, takže bezpečná vzdálenost se zkracuje, jak uvádí např. článek o kontrolním systému Air IT.

V roce 2006 úřady popřely těsný průlet letadel nad Londýnem (viz foto) a prohlásily fotku za podvrh, viz článek BBC News. 6. června 09 např. došlo k těsnému kontaktu vojenského a dopravního letadla, který vyděsil cestující, opět BBC News. K těmto incidentům dochází vlastně často, ale média vše bagatelizují. 2 - 3 míle vzdálenosti jsou více než dostatečné, a i kdyby to byla 1 míle, nic díky současným systémům navigace nehrozí ...

Takže letecký provoz přes vysokou hustotu je nyní bezpečnější, a to zejména zásluhou chemtankerů (pokus o nový termín, místo neobratného chemtrailsového letadla; anglicky někteří říkají letadlům tankery, my za tím slovem vidíme něco jiného, tak zkusím chemtankery. . Díky nim byly vyvinuty takové systémy letového řízení, že se letadla mohou téměř dotýkat. Tak až poletíte a najednou něco proti vám, nebojte se, ony se vyhnou... Však můžete denně sledovat, jak se šikovně míjejí.

Našla se aspoň amatérská videa na youtube, jejichž autoři nedávno nafilmovali z okýnka svého letadla blízko letící sprejující chemtanker. Oba shodně praví, že za dlouhou dobu létání po celém světě se jim stalo poprvé, že viděli v blízkosti jiné letadlo ....

Pojem bezpečná vzdálenost letadel už se tedy může vyřadit ze slovníku jako zastaralý.

Podobně zastaralým pojmem je bezletová zóna, která byla původně nad jadernou elektrárnou Temelín a Dukovany 5 km, po 11. září byla zvětšena na 20 km, a v současné době se nad ní vesele prohánějí chemtankery. Ale běda, jak se tam octne zbloudilé sportovní letadlo... to mají noviny hned o čem psát a každý si představuje tu hrůzu, kdyby tak ten drobeček spadl na chladící věž a kousíček by jí odlomil ... děsná představa.

Takže z toho opět vyšel článek o tom, jak nám předstírají a zastírají ...
Mrkněte na videa, překlad netřeba.

http://www.youtube.com/watch?v=2kGl9n8_1-4&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=CAGlwFHRt-c&feature=related

7 komentářů:

 1. Mate fotky nejakoho sprejera nad jadrovou elektrarnou ?? To uz by sa dalo napadnut :)

  OdpovědětVymazat
 2. Fotky nemám, ono se to dost těžko fotí, aby na jednou záběru bylo letadlo i jaderka ... ale dalo by se to pořídit. Napadnutelné by to ale bylo těžko... fotky se prohlásí za fotomontáže, viz zde fotky těsně se míjejících letadel. A kdo by do toho soudně šel? A nakonec, těm sportovním letcům se taky nic nestane... to je jen divadlo pro veřejnost. O.

  OdpovědětVymazat
 3. K těm videím...1. video...PŘEČTĚTE SI POPISEK,
  2. video...pilot zrovna mluvil s ATC, kdyby byla ta letadla příliš blízko sebe, slyšeli byste tzvn. přístroj TCAS, což je protisážkový přístroj, který upozorní piloty obou letadel, která se nachází na kolizním kurzu. Děkuji.

  OdpovědětVymazat
 4. jo tahle zpráva je trapas

  OdpovědětVymazat
 5. Tak jo, uznávám, že zpráva je laická, když teď promluvil odborník, jak je to s těmi přístroji. Ale zase uznejte, že lidi, co lítaj, se diví, že ty letadla můžou bejt tak blízko sebe... O.

  OdpovědětVymazat
 6. http://www.whatdoesitmean.com/index1245.htm

  OdpovědětVymazat
 7. Pri letu Praha- Amstrdam v roce 2004 nas krizilo jine dopravni letadlo ve stejnem smeru, sedela jsem u okynka a koukala jak blazen , jak nas minulo nad ocasem takovych 20 metru a pak chvilku jeste letelo pobliz dost ve stejne urovni, ze jsem normalne rozeznavala lidi u okynek! Vzdalenost kridel obou letadel maximalne 20 metru... To jsem si rikala, ze to snad neni normalni...

  OdpovědětVymazat

Komentáře prosím pouze věcné, k tématu, informačně přínosné, nikoliv pouze urážky autorů článků.
Komentáře moderuji podle svých časových možností.