17. června 2009

Vedení velmi vysokého napětí

Jistě tušíte, že vedení vysokého napětí nebude žádná ozdravovna. Naopak, velmi silně přispívá k elektromagnetickému znečištění a dlouhodobý pobyt v jeho blízkosti je nebezpečný. (A krátkodobý je asi málokomu příjemný.) A přece se setkáte s místy, kde lidé staví nové domy přímo pod tímto vedením a v jeho těsné blízkosti (např. České Vrbné)... což nechápu. Zde pár informací, z next-up a denního tisku.
Co do giftingu, toto vedení by mělo jedním z prvořadých cílů v našem okolí...


Nebezpečí vedení velmi vysokého napětí

Vedení velmi vysokého napětí (až do 400kV) se používá pro snížení ztrát při přenosu elektrické energie. (Viz wikipedie.) Problémem je, že kolem tohoto vedení vzniká silné elektromagnetické záření škodlivé pro lidi i zvířata až do okruhu 300 m kolem vedení. (Viz následující obrázek.)

Obr. Next-up: Elektromagnetické záření si můžeme představit jako "tunel", v němž kabely (jednoduché nebo dvojité) vytvářejí paralelní "roury", které se mohou vzájemně posilovat nebo zeslabovat. Možnosti ochrany proti těmto polím jsou různé. Zatímco proti elektrickému poli nás snadno chrání např. zdi nebo různé překážky, ozáření magnetickým polem proniká téměř všemi materiály. Částečně se dá zastavit nebo oslabit některými slitinami kovů. Síla záření závisí na různých faktorech, např. na výšce sloupů, vzdálenosti a rozmístění kabelů, materiálu apod.
Na webu next-up můžete nalézt dokumenty, které prokazují vliv pobytu v blízkosti těchto vedení na vznik neurodegenerativních chorob (Alzheimer, Parkinson, roztroušená skleróza), rakoviny i různých symptomů typických pro místa s vysokou hodnotou záření (poruchy vidění, sluchu, bolesti hlavy, poruchy spánku, atd.). Riziko Alzheimrovy choroby je při dlouhodobém pobytu v blízkosti vedení 2x vyšší.

O prokázaném riziku leukémie píše článek v Britských listech.

Ve Francii se v současné době vede mnoho občanských kampaní týkajících se moratorií na stavbu nových linek velmi vysokého napětí a na provedení dalších studií pro zajištění bezpečnosti lidí. V loňském roce bylo např. dosaženo úspěchu, kdy vláda byla nucena změnit projekt vedení na jihovýchodě Francie, plánovaného v přírodním parku kaňónu Verdon, na podzemní vedení. Proběhly soudní spory týkající se např. vlivu vedení na hospodářská zvířata.

Nejnovější aktivitou je podpora polské vesnici Kamionki, přes kterou se má vystavět vedení 2x 400 kV a 2x 250 kV!!!! Jeho stavba byla vládou schválena jako mimořádná akce k přípravě fotbalového šampionátu EURO 2012, který má proběhnout v blízké Poznani. Je to státní skandál (médii tutlaný), obyvatelé vesnice protestují a pořádají demostrace. Next-up se obrátil dopisem na ředitele UEFA Michela Platiniho, aby vesnici pomohl. O stavbě se má definitivně rozhodnout v těchto dnech...

V Česku to taky řešíme, například obyvatelé Bílých Karpat protestují proti vedení přes toto krásné přírodní území.

A posledním příspěvkem je aktuální článek v lidovkách o tom, jak bychom sice rádi postavili dva nové bloky elektrárny Temelín, ale to by se muselo postavit také vedení, a ono už není kam!!! Naštěstí! Takže rozšíření elektrárny tím padá...

Článek 19. 6. http://www.lidovky.cz/velmi-vysoke-napeti-0qk-/ln_domov.asp?c=A080718_085529_ln_domov_hel
Odpor na Slovácku: http://slovacky.denik.cz/zpravy_region/bile-karpaty-stozar-vysoke-napeti-20080718.html
Blisty: http://www.blisty.cz/files/isarc/0103/20010305d.html
Polsko: http://michal_d.forum.epoznan.pl/index.php?section=news&subsection=news&id=13972

1 komentář:

  1. A tak to si prectete jeste tento clanek a budete zdeseny co si na nas chysta evropska unie.
    http://www.ekobydleni.eu/solarni-energie/evropa-chce-15-elektriny-vyrabet-v-africe#comment-9424
    THX Richelieu

    OdpovědětVymazat

Komentáře prosím pouze věcné, k tématu, informačně přínosné, nikoliv pouze urážky autorů článků.
Komentáře moderuji podle svých časových možností.