24. října 2013

Je zázračná řepka od Monsanta, kterou chce pěstovat Babiš, geneticky modifikovaná?

Před pár dny zde byl zveřejněn článek o Babišově společnosti Agrofert, která hodlá v ČR intenzívně pěstovat GMO řepku od Monsanta. http://orgo-net.blogspot.cz/2013/10/babisovy-geneticky-modifikovane.html#comment-form, Článek obsahuje petici za označování geneticky modifikovaných potravin. 

Další aktuální článek - rozhovor ilustrující, že Babišovi a jeho společnosti Agrofert jde o zisk z pěstování řepky hlava nehlava, najdete zde: Agrofert testuje zázračnou řepku,  http://byznys.ihned.cz/c1-59503340-agrofert-testuje-zazracnou-repku
(V článku samozřejmě výraz GMO nepadl ...)

K prvnímu článku mi přišel komentář, že řepka, kterou hodlá pěstovat Babiš, není GM, ale prostě šlechtěná odrůda. 
Anonymní 23. října 2013 19:12
Jako všechno je tu príma, nicky "Ilíriel" a "Jiří Doležal, VV" se tu podělili o své investigativní výzkumy, ale má to jeden malý háček - řepka odrůdy Vistive, kterou AGF testoval, není geneticky modifikovanou odrůdou řepky, ale je šlechtěným variantou řepky. Něco jako jedna z variant okurek nebo jahod nebo brambor, široce rozšířených mezi malo- a velkopěstitely v ČR. (...)
Tak si to ověříme. Co je Vistive? Babiš žádný takový název nevyslovil, a jednoduchým zahledáním  na netu zjišťuji, že Vistive není odrůda řepky, nýbrž starý program prodeje řepkových osiv, kterým se společnost Monsanto snažila proniknout do Evropy před r. 2011. Možno ověřit na webu http://www.monsanto.cz/program-vistive/ Čtenář byl zřejmě chybně informován, anebo se snažil chybně informovat nás (:-)))

Co Monsanto nabízí teď? Od r. 2012 už jede v Evropě daleko pokročilejší program. V osivech řepky (i kukuřice) je to prodej produktů jejich podfirmy DeKalb Genetics Corporation, zkráceně DEKALB. Společnost Dekalb nabízí (mimo jiné) řadu odrůd s označením DK, speciálně šlechtěných na odolnost proti klimatickému stresu a dalším škodlivým vlivům (sucho, střídání chladu a horka, škůdci, choroby, atd.).


Babiš v rozhovoru konkrétní název zkoušeného osiva neuvádí, ale dá se soudit, že to bude některé (nebo více) ze seznamu firmy Dekalb, které v ČR prodává již několik společností, např. zde: http://www.osevabzenec.cz/zd/oseva_repka2013.pdf
Tipuji, že Babiš má na mysli konkrétně DK Excellium, které údajně dává obzvláštní výnosy oleje (B. hovoří o oleji, který se prý vyrovná panenskému olivovému (:-))) ...A teď to hlavní: Jsou tyto řepky od firmy Dekalb geneticky modifikované? Nikde se to výslovně neuvádí. Ale, koneckonců, genetická modifikace je vlastně šlechtění, nebo snad ne? Takže za pojmem "šlechtěné odrůdy" či "hybridy" se mohou klidně skrývat "geneticky modifikované odrůdy".

To napovídá i internetový časopis "Dekalblisty", (pdf ke stažení).


Najdete tam i článek o "neškodnosti" GM potravin. Proč by ho tam dávali, kdyby nešlo o GM? Další informace o Monsanto a Dekalb najdete zde (pdf ke stažení), Ani zde se zde nemluví výslovně o genetické modifikaci, nýbrž o šlechtění. Ale vzhledem k tomu, co je o GM všeobecně známo (jde o měnění genetické výbavy rostlin tak, aby odolávaly všem stresům), se nemůže jednat o nic jiného nežli o "genetické šlechtění".

Zdá se, že Monsanto dosahem své působnosti již daleko překonalo naši představivost. My se zatím ještě pořád domníváme, že GM plodiny hrozí někde v dáli za našimi hranicemi, a že stačí podepsat petici a teprve začít jednat, a zatím už jimi máme dávno zamořenou celou republiku.

O prázdninách tu byli příbuzní z USA, a říkali, že u nich už je veškerá kukuřice geneticky modifikovaná, a že výrobky z ní klidně prodává třeba i Trader Joe´s, což je síť supermarketů se superzdravými potravinami. A říkali, vy se máte, vy tu ještě možná máte normální plodiny ... Jenže z toho, co dnes čtu, se domnívám, že co se týče řepky a kukuřice, tak asi nemáme.

Jen se o tom neví. Monsanto prostě nabízí pěstitelům "vysoce šlechtěné, vysoce odolné" odrůdy plodin, a ti si je samozřejmě kupují, aniž vědí a aniž je zajímá, že se jedná o plodiny geneticky šlechtěné. Stát o tom už vůbec nemá ponětí, a i kdyby ano, oficiálně jsou přece geneticky šlechtěné plodiny zcela bezpečné. Proč nenechat pod(vod)nikatele vydělat, a kdyby politikové něco namítali, úplatek to spraví ...

Monsanto tedy obešlo veškeré zákonodárství všech zemí jednoduchou fintou, a to, že nepopulární výraz "genetická modifikace" prostě nepoužívá a nahrazuje ho výrazem "šlechtění".

Náhradou výrazu "genetické modifikování" je i výraz "genetické sekvencování", použité ve videu firmy Dekalb. Tato firma hodlá do r. 2030 vyvinout metodou "genetického sekvencování" plodiny dávající dvojnásobný výnos ... Originál videa: http://www.aganytime.com/dekalb/breeding/Pages/default.aspx
Kopie na youtube: http://youtu.be/Ryknz3dc--8Takže, GMO plodiny i potraviny už tu dávno máme, možná zatím o trochu méně než v USA (protože nejíme tolik kukuřice). Monsanto se našim peticím může jen usmívat, protože jejich osiva jsou již všudypřítomná, aniž o tom víme, a výrobky z nich zřejmě taky, dříve než nějaké legislativy stačily vůbec zareagovat (ostatně, nereagovat je v jejich zájmu, na Monsantu se dá dobře přiživit).

Všech egoismů dočasu, ale zatím se s tím musíme nějak vyrovnat, stejně jako jsme již vyrovnáni s jinými obrovskými egoismy, například s klimaterorismem (:-))). Tím nenabádám k naprosté odevzdanosti, něco dělat můžeme, každý podle své nátury a sil ... základem je šířit informaci ...

35 komentářů:

 1. V súčasnosti je vplyv monsanta vo svete naozaj väčší, než mnohí tušia. Avšak myslím, že zatiaľ predávajú aj naozaj šľachtené odrody (nie GMO). Samozrejme si netrúfam vylúčiť, že zámerne klamú a vyhýbajú sa označeniu GMO, aj keď by o také plodiny išlo. Firmy takéhoto typu by asi naozaj boli radi, aby ľudia kupovali ich výrobky bez toho, aby vedeli že majú s nimi niečo spoločné.
  Ešte jedna úvaha: Pri GMO je veľmi časté (ak to nie je pravidlo), že takéto organizmy a plodiny sú patentované a dodržiavanie patentových práv je prísne vymáhané (aj na tých, ktorým sa dostali GMO na pole proti ich vôli). GMO plodiny monsanta majú často aplikovanú aj tzv. technológiu terminátor, ktorá spôsobuje nemožnosť vypestovať si z takejto plodiny vlastné osivo. Z tohto by sa možno dalo usudzovať, či ide o GMO alebo nie. Ale je asi pravdepodobné, že v propagačných materiáloch sa asi nebudú chváliť nepríjemnými stránkami príslušného "produktu". Čiže je otázka, ako to o konkrétnom osive, či plodine zistiť. Snáď firmy, ktoré produkty predávajú by tieto informácie mať mali a mali by ich aj poskytovať, keďže za porušenie patentov monsanto vyžaduje prísne sankcie.

  alexk

  P.S. Názov tejto "firmy" píšem zámerne s malým "m"...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Správně, já také píši u všeho, co nebo koho si nevážím, malá začáteční písmena

   Vymazat
  2. tak to jsi tvrďák

   Vymazat
  3. To ne - jen dávám to, co si něco nebo někdo zaslouží

   Vymazat
 2. Přidávám odkaz na petici k podpisu - Zlu a oklešťování našich práv a podvodům je třeba se postavit: https://www.openpetition.de/petition/online/rozmanitost-osiv-v-ohrozen-proti-narzen-eu-o-osivech-ve-prospech-osivrskeho-prumyslu#googtrans
  Chybí vážně jen na cca 1600 podpisů. Rozeslal jsem to dnes 30-ti ledem s prosbou o podpis a když by tito to rozeslali dalším 30-ti a ti dalším, tak to je hotové... Máme jen 5 dní na to něco proti tomu udělat. Prosím orgoneta o vyvěšení na viditelné místo na webu...

  OdpovědětVymazat
 3. Tak mi už zbyla jediná varianta,volit Okyho.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A teď nám smysluplně a rozumně vysvětlete proč to uděláte. Předpokládám, že jste veden/a zase jen pocitem...

   Vymazat
 4. Petice Zákaz sázet vlastní semínka

  Otevřený dopis evropským institucím proti tomuto návrhu můžete podepsat online zde:www.seedforall.org. Petici proti nařízení lze podepsat zde: https://www.openpetition.de/petition/online/rozmanitost-osiv-v-ohrozen-proti-narzen-eu-o-osivech-ve-prospech-osivrskeho-prumyslu#googtrans(de%7Ccs)
  Zdroj:
  http://www.cestyksobe.cz/zakaz-sazet-vlastni-seminka-ab2981/

  OdpovědětVymazat
 5. Tak mi to nedalo a zeptala jsem se na to jedno zemědělce co tu řepku pěstuje taky. On modifikovanou nepěstuje. Většina prý u nás taky ne, prý se musí ta co je modifikovaná hlásit , že je modifikovaná, takže ji je málo zatím, ale už tady je. Co je teď na polích horší je to, jak a co se pěstuje. Řepka a kukuřice vytláčí ostatní plodiny. Je těžké v dnešní době dodržet dobrý osevní plán, tzn. střídání plodin. Nejvíc se pěstuje řepka, pak kukuřice na bioplyn. Dál pšenice a pak už podstatně v menší míře ostatní. Kde jsou ty časy kdy se střídalo plno plodin. Brambory, řepa, zelenina, kmín, mák a další jiné obiloviny, převládá pšenice. Takže se ochuzuje složení půdy, do toho se pere místo organického hnojení chemické,plno různých postřiků proti škůdcům a nemocem, občas se stříká randapem. Pak kukuřice a řepka jsou rostliny co je u nich více eroze, takže při silnějším dešti neudrží vrchní díl ornice a ta je spláchnutá.Tak si říkám jak dlouho bude trvat než se stane zem neúrodná, otrávená, mrtvá.Do toho sem bude cpáno osivo GMO, bude nám zakázáno používat naše vypěstované semínka, což je prostě staletím udržované zahrádkaření, prostě doufám, že se toho nevzdáme a nenecháme si to vzít. Vždycky tady bylo, že jsme byli zahrádkáři, byli jsme si schopní vypěstovat, být alespoň trochu samostatní, jsme schopní si uchovat semínka ze svých sklizní a předávat si je mezi sebou, držet zdravý genofond, prostě to patří k nám Čechům a prostě věřím , že si tohle nenecháme od nikoho vzít, že snad se už v něčem vzepřeme.A co mě ještě bolí je to jak si necháváme zastavět ornou půdu obchodním monstrem, skladištěm, přepravní halou, nebo ve velkém ji prodáváme cizincům. Naštěstí je pořád okolo mě plno malých zemědělců, co mají půdu jako rodovou záležitost a prostě by ji neprodali, mají v tom i kus srdce, je to záležitost předků. Horší bude až ti nebudou a nebude třeba jejich následníků a děti to prodají , protože jim to nic říkat nebude.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro 17:43. Určitě díky za Váš komentář. Ano, je to velmi smutné, že se příliš staví právě na zemědělské půdě. Je to tak i u nás v blízkosti města. Jsou to hlavně hypermarkety / jako by jich bylo málo a znamená to, že budeme ještě víc zásobováni ze zahraničí / a některé zástavby novými domy, které si nechávají postavit zejména ti, kterým systém umožňoval obohacování ze státních peněz na předražených zakázkách a vyvádění peněz. Shlukují se do takových osad jeden ke druhému a tím se oddělují od okolního světa. Tyto osady nesou nejrůznější názvy jako Rezidence apod..
   Z takových zástaveb je pak naprosto zřejmé, že se v tomto státě se zemědělstvím nepočítá. Toto je jedna z dalších záměrných likvidací prováděná státem, aby se pak případně alibisticky řeklo, vždyť není půda na zemědělské hospodaření, nebo je jí málo, takže se takové zemědělství nevyplatí. Honza.

   Vymazat
  2. "Anonymní24. října 2013 17:43"
   ... ano, s Vašim příspěvkem se dá souhlasit...ale ptejme se... Zemědělci jsou také podnikatelé, a musejí se nějak uživit. Myslíte si, že si vydělají na pěstování brambor, mrkve, kmínu, máku, řepy? Kdo omezil cukrovarnictví v ČR? EU. Proč se nevyplatí pěstovat nic jiného než řepku a kukuřici? Protože všechny ostatní plodiny se sem valí z okolních zemí s ještě většími dotacemi na prvovýrobu, než je u nás ... proč je soběstačnost České republiky v zemědělské výroby tak mizerná? Proč se dneska zemědělcům mnohem více, než pěstovat plodiny, udržovat strojový park, platit PHM a zaměstnance vyplatí uvést pole do ladu a NECHAT SI VYPLÁCET DOTACE NA UVEDENÍ POLÍ DO LADU??? !!! Může za to Babiš, nebo naše bývalé levo-pravé strany? Nebo si za to můžeme sami? Proč budu makat, abych si vydělal 100 %, když mi stát dá bez práce 50%...

   Vymazat
 6. http://www.protiproud.cz/svet/politika/komentare/619-chceme-v-parlamentu-puvodce-nechutnych-gumovych-rohliku-a-nestravitelnych-krehcenych-kurat-proc-vysavac-statnich-dotaci-luxuje-preference.htm

  Viktor

  OdpovědětVymazat
 7. Poslední věta milý orgo-nete je nejkrásnější - základem je šířit informaci.

  Tady jsme našel skvělý leták pro dnešní dobu - do schránek a jinde:

  http://www.pomoc-lidem.cz/index.php/letaky/794-letak-utajovane-skutecnosti

  OdpovědětVymazat
 8. ...a totálně zavádějící nadpis, hodný tak titulky Aha.

  Guess

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Guessi, radši místo posměšků sám něco napiš, víme že to umíš.

   Vymazat
 9. Strašlivý dokument o monsanto. Doporučuji dokoukat celé. GMO je OBROVSKÝ problém a valná většina si to vůbec neuvědomuje !!

  http://www.youtube.com/watch?v=buwb6TMahW0

  Viktor

  OdpovědětVymazat
 10. Pane Babisi,dekujeme Vam,.....

  OdpovědětVymazat
 11. Petícia nepomôže. Podľa mňa by poctiví pestovatelia a výrobcovia mali označovať svoje výrobky, že neobsahujú GMO. Mám doma zahraničný slnečnicový olej, viditeľne označený: Non GMO. Keby boli v obchodoch označené potraviny ako Non GMO, ľudia by ich určite radšej kupovali. Bolo by to jednoduchšie, ako hľadať malými písmenami napísané, že potravina obsahuje nejaké GMO. Takže jednoznačne Non GMO! Nebude treba petície, nebude treba schvaľovať žiadny zákon, ľudia budú vedieť, či kupujú pravé potraviny, poctiví výrobcovia budú mať zisky, Monsanto tu nebude mať šancu. Len to treba dať do povedomia poctivým výrobcom a pestovateľom.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-) Napsat si na etiketu mohu co chci. Je to stejné, jako Bio potraviny. Protože "ONI" vědí, kdo je kupuje, jsou na složení horší než obyčejné NeBio. Kdopak asi má laboratoř na zjištění genetické manipulace a kdo ví, co má vlastně v DNA rostliny hledat?

   Vymazat
 12. jdu se podívat, co na živnostenským rejstříku a jinde píšou o babišovi...
  a tyhle jeho věci kupovat nebudu..
  a když budeme vědět, jak jsou ty řetězy provázané, můžeme tyhle lidi a jejich obchody - čili nekalé praktiky eliminovat... .. protože co je moc, to je moc...
  a jak nás takovej člověk může reprezentovat jako zvolený člověk...???
  ach joooo, národe český.....
  veronika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O Pražácích se v jedné povídce říkalo, že myslí a se chovají jako Blboun vltavský. Takže něco nad tím pozvzdechem (ach joooo, národe český) něco skutečně bude.

   Vymazat
  2. Tady i jinde proběhlo hoodně záporných info o Babišovi... Chtěla bych skutečně vědět, jaký je ve skutečnosti člověk...
   veronika

   Vymazat
  3. Strašnej šmejd.

   Vymazat
 13. Troch od věci,ale vše se vším souvisí. Já nechápu třeba mléko. Mléko z tzv. krav automatů. To mléko je tam vozené přímo od chovatele. Čerstvé, tučné, se smetanou, jediný problém je převaření, které trvá chviličku. Cena kolem 15 ,--. v obchoďácích za 17-20 polotuk, obarvená voda. A přesto tady okolo jsou ty automaty zavírány není o to zájem, radši si lidi nakoupí do zásoby něco v krabicích, co vydrží skoro půl roku, neživé a dražší.Prostě to nechápu, dokud se bude takto myslet nikam to nepovede. A já už se těším na čerstvé mléko se smetanou navrchu od chovatele, úplně perfektní chuť.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Několik experimentů s dětmi a puberťáky v Evropě a USA se zděšením zjistilo, že odmítali jíst po ochutnání skutečné plnohodnotné biopotraviny, a preferovali jídla z fast foodů, Mekdonalda a další podobná chemosvinstva. Ty děti mají naprosto přeprogramované chuti, a bez chemie už jídlo odmítají !

   Vymazat
 14. Vyjadřuji se ke komentáři uvedeném výše, neboť se jedná o mou odpověď ze dne 23. října 2013, 19:12.
  Vyjadřuji se k mé odpovědi a doplnění od autora článku, uvedeno v uvozovkách:
  "Anonymní 23. října 2013 19:12
  Jako všechno je tu príma, nicky "Ilíriel" a "Jiří Doležal, VV" se tu podělili o své investigativní výzkumy, ale má to jeden malý háček - řepka odrůdy Vistive, kterou AGF testoval, není geneticky modifikovanou odrůdou řepky, ale je šlechtěným variantou řepky. Něco jako jedna z variant okurek nebo jahod nebo brambor, široce rozšířených mezi malo- a velkopěstitely v ČR. (...)
  Tak si to ověříme. Co je Vistive? Babiš žádný takový název nevyslovil, a jednoduchým zahledáním na netu zjišťuji, že Vistive není odrůda řepky, nýbrž starý program prodeje řepkových osiv, kterým se společnost Monsanto snažila proniknout do Evropy před r. 2011. Možno ověřit na webu http://www.monsanto.cz/program-vistive/ Čtenář byl zřejmě chybně informován, anebo se snažil chybně informovat nás (:-)))"

  Program VISTIVE, na který odkazujete na stránkách f. Monsanto, je skutečně již přes dva roky starý, ale rozhodně není zapomenutý. Zkuste se třeba podívat na http://www.vistive.eu/ , zjistíte zde i to, že se již běžně pěstuje v UK.
  Dále, pan Babiš nikdy nemluvil o řepce Vistive, ale ani o GMO modifikované řepce.
  Znovu opakuji, že řepka odrůdy Vistive není geneticky modifikovanou verzí běžně rozšířených odrůd řepky. Není geneticky modifikovaná a hledáte zde za každou cenu senzaci. Senzace se bohužel nekoná.
  Přiblížím Vám obdobný způsob šlechtění řepky daleko dříve, než se vůbec genetické modifikace uvedly do běžného využití..
  Před cca 25-30 lety se široce pěstovala odrůda řepky s velmi vysokým obsahem kyseliny erukové. Byla to varianta řepky, pěstovaná v Kanadě, Evropě, částečně v USA. Výzkumem bylo zjištěno, že kyselina eruková má nepříznivý vliv na lidské zdraví, proto byla vyšlechtěna (před 25 lety, kdy si celý svět mohl nechat zdát o genetických modifikacích osiv) řepka, která měla dramaticky nižší obsah nepříznivé kyseliny erukové. Původní varianta vysokoerukové řepky byla zakázána pro potravinářské použití, byla přijata legislativa definující maximální přípustný obsah kys. erukové v oleji, a původní varianta vysokoerukové řepky se dnes s vyjímkou omezených ploch v Kanadě prakticky vůbec nepěstuje. Nelze jí prakticky použít ani pro výrobu biopaliv.

  Šlechtění řepky vedoucí k variantě řepky Vistive nemá vůbec za cíl zvýšit výtěžnost na hektar, jak se mylně domníváte, ale cílem je zvýšit podíl polyenových (vícenenasycených) mastných kyselin, které mají blahodárný vliv na lidské zdraví, stejně jako ho mají tyto polyenové mastné kyseliny u olivového oleje, nebo u slunečnicového oleje.
  Jedná se tedy o přizpůsobení složení mastných kyselin tak, aby lépe splňovaly dietetické a zdravotní požadavky použití. Všechny ostatní důvody, které uvídíte, jsou mylné. A dokonce Vás mohu ubezpečit, že tato odrůda řepky (Vistive) je pro zpracování do biopaliv stejně nevýhodná, jako používání slunečnicového oleje nebo olivového oleje (najdete-li si platnou kvalitativní normu pro FAME/MEŘO a vyznáte-li se v chemii, snadno si toto tvrzení můžete ověřit). Je to skutečně pouze alternativa k olivovému nebo slunečnicovému oleji. Cílem je nabídnout olej, který se svým složením vyrovná kvalitě olivového nebo slunečnicového oleje, s nižší cenou. Nic víc, nic míň.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobře si peníze, za Váš článek užijte. Lobujete tady za Monsato a za Babiše, ale my Vám stejně nevěříme.
   Nikdo tady o lány řepky nestojí. Chceme mít včely na ovocných stromech, zdravé srnky a půdu, která dokáže rodit potraviny pro všechny a ne jen olej pro zisky jednotlivců.

   Vymazat
  2. pro vlcice brdy26. října 2013 9:19:
   Pak nemá cenu předkládat na zdejší bludy nějaké věcné argumenty. Vy si prostě vystačíte se svým názorem a basta ... teda, pardon, Vy zde mluvíte za Všechny ...

   Vymazat
  3. Proč ten Orgo těmito a podobnými komentáři nás ostatní provokuje ? Proč moderuje komentáře tímto způsobem ? Baví ho snad, jak se lidé nasírají kvůli blbcům a provokatérům ? Vždyť takto moderování ztrácí smysl, když propouští i značné množství komentářů od různých trotlů a trollů !

   Vymazat
 15. něco o tomhle vím, se v tom pohybuju a myslím tím zemědělství-jak tady psala jedna paní ce se ptala skutečného zemědělce /doporučuji vyhledat a zeptat se taky/ v Čr se pěstuje minimum GMO plodin legislativa to velice přísně rozlišuje a velice přesně definuje- nelze vůbec,mluvit o nějakém obcházení či zastírání. Ten článek jsou bludy.......nebudu nic rozepisovat, opravdu se zeptejte přímo lidí co nesedí u netu ale pěstitelů.......

  OdpovědětVymazat
 16. Paráda.Český národ si opravdu nedovede vládnout?Hřáli jsme si hada na prsou a vyklubala se z toho zmije monsanta.Tak nakonec pozemky,
  kupuje kupuje pro monsanto?To asi dopadneme jako v Argentině,Indii,apod.
  Tak Bůch s námi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Babiš to žrát rozhodně na rozdíl od nás nebude.

   Vymazat
 17. Asi bych začal trochou historie firmy Monsanto.
  Společnost Monsanto Company byla založena roku 1901 Johnem Francisem Queenym. Jedním z prvních jeho výrobků byla umělá sladidla, kofein a vanilín, která dodával i společnosti Coca-cola.
  Ve 20. letech společnost rozšířila pobočky v Evropě (Walesu) a začala podnikat i ve výrobě farmaceutik a léků (jako např. penicilin).
  Ve 40. letech 20. století se ujmula tehdy nového trhu výroby plastů (včetně např. polystyrenu) a syntetických vláken.
  V roce 1947 přeneslo svůj vliv i na americké vládní projekty operující s jadernou energií, polychlorované bifenyly a herbicidy 2,4,5-T a Agent Orange, jehož se v 60. a 70. letech stala největším výrobcem.
  V 80. a 90. prošla fa. Monsanto velkými změnami, což přišlo v řádu na desítky miliard dolarů. (např. 8 mld. usd na nákup malých a středních seedbank mezi lety 1995 až 1998)
  A teď něo ze současnosti.
  Mezi hlavní „výrobky“ firmy patří herbicidy (např. Roundup) a geneticky modifikované organismy (GMO), např. kukuřice, sója, řepka olejka, bavlník.
  V plánu by měl být i GMO losos, který by postupně zahubil celou žijící populaci této ryby a to samozřejmě díky svým „vylechtěným super vlastnostem“.

  Mimo jiné je Monsanto jediným vlastníkem patentu na živý organismus, kukuřice NK603 a NK603 x MON 810 nebo také známá jako kukuřice RoundupReady.
  Toho jsou si moc dobře vědomi a teké podle toho jednají. Uvedu příklad... V USA si pěstuje farmář běžnou přírodní kukuřici, která se opiluje z RoundupReady kukuřice.
  Ta následně přijme upravený sebevražedný (osivo od Monsanta je upraveno tak aby se semena nedala použít na zasetí z vlastní úrody) gen této kukuřice.
  A právě v tuhle chvílí se dostal onen farmář do křížku se zákonem a s korporací prosazující s tvrdě svoje zájmy, jelikož používá jejich patent.
  Teď se naskýtají dvě možnosti a) zaplatit poplatek Monsantu (až ve statísících USD) dále pěstovat GMO
  nebo za b) nechat osivo vyčistit „na černo“... velice riskantní metoda, kterou už v USA prakticky nikdo nepraktikuje v obavách o svůj život
  a životy svých blízkých.
  Povolení k uvádění kukuřice NK603 a NK603 x MON 810 do životního prostředí v ČR, vydaná MŽP

  Zde jsou rozhodnutí a usnesení vydaná Ministerstvem životního postředí týkající se GMO
  Rozhodnutí o povolení nakládat s GMO, popřípadě usnesení k žádostem, vydaná za poslední rok.
  Všechna rozhodnutí vydaná MŽP podle zákona č. 78/2004 Sb.,
  o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a genetickými produkty,
  ve znění pozdějších předpisů, jsou zveřejněna v
  „Registru povolených geneticky modifikovaných organismů“ a „Registru uživatelů geneticky modifikovaných organismů“

  - http://www.mzp.cz/cz/rozhodnuti_a_usneseni

  OdpovědětVymazat
 18. Jestliže náš stát bude podporovat GMO potraviny , včetně Babiše aj,poznáme to za pár let na zvýšené nemocnosti nejdříve u VČEL,jejich ůbytku a vymizení. V USA už existují státy,kde včely totálně přestaly existovat.Pak se to projeví i na člověku,našich potomcích. Kdo má rodinu a děti : ,,Nekupujme potraviny ze supermarketů !!!! Snažme se alespoň část vypěstovat sami na svých zahradách!!! GMO nás taky odpojují od Vesmíru,propojení se vším živým,poškozují DNA,navozují OTUPĚLOST,ovládání cizinci,snížení imunity,navození nemocí,poklesu intuice,navození závislosti. Je to součást vedení tajných válek a genocidy lidí.

  OdpovědětVymazat
 19. Vážený Orgonete, k úvodní stati Vašeho článku si dovolím několik doplnění. V uvozovkách cituji Vaší zprávu (A), následuje můj komentář (B):
  (A) "...Co je Vistive? Babiš žádný takový název nevyslovil, a jednoduchým zahledáním na netu zjišťuji, že Vistive není odrůda řepky, nýbrž starý program prodeje řepkových osiv, kterým se společnost Monsanto snažila proniknout do Evropy před r. 2011. Možno ověřit na webu http://www.monsanto.cz/program-vistive/ Čtenář byl zřejmě chybně informován, anebo se snažil chybně informovat nás (:-)))"
  (B) V tom samém článku ve Vašem odkazu je uvedeno - (...) Jedním z výsledků je skupina odrůd řepek Vistive, která je nabízena (...) . Autor čte zřejmě jen titulky článků nebo se mu zřejmě některý text "nezobrazuje správně", anebo se snažil chybně informovat nás (:-)))"

  (A) "Tipuji, že Babiš má na mysli konkrétně DK Excellium, které údajně dává obzvláštní výnosy oleje (B. hovoří o oleji, který se prý vyrovná panenskému olivovému (:-))) ..."
  (B) Tipujete špatně. A chápete špatně. Výnos komodity závisí na obsahu oleje v plodu a výtěžnosti plodů na hektar (v obou případech je na tom nesrovnatelně (!!) lépe řepka a to zcela přehledně i bez genetických modifikací). Takže těžko asi bude v tomto směru řepka "dotahovat" olivy. Druhá věc je porovnání výživových "kvalit" olejů. Tam řepka může dotahovat olivový olej. Nicméně, každý olej má v kuchyni své optimální použití. Težko si budete jakýkoliv "virgin" olivový olej dávat do friťáku, naopak řepkový olej je pro toto použití optimální.

  (A) "Takže za pojmem "šlechtěné odrůdy" či "hybridy" se mohou klidně skrývat "geneticky modifikované odrůdy".
  (B) Pane Autore, ještě že je Darwin po smrti ...možná by Vás po přečtení Vašeho článku označil za geneticky modifikovanou odrůdu opice. ;-)

  OdpovědětVymazat

Komentáře prosím pouze věcné, k tématu, informačně přínosné, nikoliv pouze urážky autorů článků.
Komentáře moderuji podle svých časových možností.