9. května 2013

Ron Finley, gangster - zahradník

Díky čtenářce za odkaz na krásné inspirativní video!

http://youtu.be/3zIudtKTZss
Ron Finley, gangster - zahradník
Přepis videa: Orgonet

Jsem ze South Central, což je předměstí Los Angeles. Prodejny alkoholu, fast foody, opuštěné pozemky. Je to "potravinová poušť" - oblast bez přístupu k normálnímu jídlu. (V takových oblastech žije 26,5 miliónu Američanů.) Je tu spousta fast foodů, a taky se tu občas střílí z jedoucího auta.


Je bizarní, že fast foody zabijí více lidí než střelba z auta. Mnoho lidí je tam obézních, 16x více než v sousedním Beverly Hills. Jak byste se cítili, kdybyste neměli přístup ke zdravému jídlu a denně viděli, jaký to má vliv na vaše spoluobčany? Nejbližší zdravé jablko je vzdáleno 45 minut cesty autem. Kolečková křesla se tam prodávají jako ojetá auta. Dialyzační centra přibývají jako Starbucksy.

Jak to řešit? Uvědomil jsem si, že sám problém je řešením. Problémem i řešením je jídlo.

Takže co jsem udělal? Vybudoval jsem si zahrádku před domem, na travnatém pásu mezi silnicí a domem. Pás patří městu, ale majitel domu jej musí udržovat. Tak jsem si řekl, skvělé, můžu si s tím dělat co chci, a navíc plním svoji povinnost! Dal jsem se dohromady hnutí Green Grounds v Los Angeles, a děláme zahrádky. Pracujeme společně a vytváříme zahrady všude, kde je možné. Stromy, zelenina, květiny. Je to čistě dobrovolná práce.

Moje zahrádka byla nádherná. Jenže pak si někdo postěžoval. Město mi začalo jít po krku. Dostal jsem soudní příkaz, abych zahrádku odstranil. Neuvěřitelné. Dali mě k soudu za pěstování jídla na pozemku, který je ani trochu nezajímá? Tak jsem si řekl, dobrá, jdu do toho. Protože jsem byl v právu.

Novinář Steve Lopez se toho chytil a rozmázl to v článku v LA Times, a bylo jednání s radními. Udělali jsme petici, kterou podepsalo 900 lidí. Nakonec nám radní zavolali, že se jim moc líbí, co děláme, a že nás plně podporují. Proč by se jim to taky nelíbilo? V LA je nejvíce volných parcel ve Státech, patří mu 26 čtverečních mil. To je jako 20 Central Parků. Vešlo by se tam 735 miliónů sazenic rajčat. Z jedné plodiny získáte 1000, 10 000 semínek. Zelené fazolky za dolar vám obratem vynesou 75 dolarů. Pořád říkám lidem: Pěstujte si svoje vlastní jídlo. To je, jako kdybyste si tiskli vlastní peníze.

V South Central mě znají. Vyrostl jsem tam, vychoval tam své syny. A odmítám být součástí průmyslové reality, kterou mi podsouvají jacísi lidé. Já si umím vytvořit svou realitu. Je to jako umění. Zahradničení je moje grafiti. Pěstuju svoje umění. Sprejeři vytvářejí umění na zdech, a já na trávnících, na travnatých pruzích u silnic. Jako by to bylo malířské plátno. A moje stromy a rostliny ho dekorují. Byli byste překvapeni, co dokáže půda, když ji chápete jako plátno. Jak nádherné jsou slunečnice a jaký mají vliv na lidi.

Takže, k čemu došlo? Moje zahrádka stala vzdělávací pomůckou, která pomohla změnit moji čtvrť. Když chcete změnit rostlinné společenství, musíte změnit půdu. Ta půda, to jsme my. Byli byste překvapeni, jak to ovlivňuje děti.

Zahrada je nejlepší terapie a největší protest, hlavně v chudých čtvrtích. A navíc máte jahody.

Jednou jsem přistihl matku a dceru v půl jedenácté večer, jak trhaly něco na mé zahrádce. Bylo jim trapně. Bylo mi jich líto, jak tam tak stály, a řekl jsem jim: "Nemusíte se stydět. Pěstuju to na ulici kvůli tomu." Viděl jsem kolem sebe hladové lidi, a to jen posílilo můj záměr dělat to takhle. Ptají se mě: "Fine, nebojíš se, že ti ostatní lidé to jídlo ukradnou?" A já: "Jasně že ne, kvůli tomu to takhle pěstuju na ulici." V tom je ta podstata. Chci, aby si to brali, a zároveň si brali zpět své zdraví.

Nedávno jsem dělal zahrádku v útulku pro bezdomovce v Los Angeles. Pomáhali mi vykládat auto, a povídali jsme si, bylo to fajn. Vzpomínali na časy, kdy pomáhali na zahrádce své mámě či babičce, a jak je to ovlivnilo. Bylo příjemné vidět na nich tu změnu, i když trvala třeba jen krátce.

Takže, s Green Grounds jsme vysadili už asi 20 zahrádek. Asi asi 50 lidí se na nás přišlo vždycky podívat, a pak nám pomáhali. Všichni dobrovolně.

Když si děti vypěstují svou kapustu, tak budou jíst kapustu. Když pěstují rajčata, jedí rajčata. Ale když to neznají, když jim neukážeme, jak jídlo ovlivňuje mysl a tělo, tak budou bezmyšlenkovitě jíst všechno, co před ně předložíte.

Vídám mladé lidi, chtějí pracovat. Ale zejména černé děti jsou uvězněny v systému, který jim všechno nalajnoval a nikam je nevede. V zahrádkaření vidím příležitost, jak je naučit převzít odpovědnost za své komunity a vést udržitelný život. Jestli ale nezměníme složení půdy, nic takového se nestane.

Chci udělat zahrádky pro celé bloky, kde by se lidé dělili o jídlo. Chci udělat jednoduché restaurace z kontejnerů na ulici, kde by se prodávalo zdravé jídlo. Nechápejte to špatně, ale nechci dávat něco zdarma, protože to je neudržitelné. Protože problém udržitelnosti je v tom, že ji musíte udržovat. Lidem to dá pracovní příležitosti. Chci dostat děti z ulice a dát jim poznat radost, čest a hrdost z pěstování vlastního jídla. Otevřít farmářské trhy.

To chci udělat, ale musí se to udělat atraktivně. Chci, abychom se všichni stali ekologickými rebely, gangstery, gangstery zahradníky. Musíme význam slova gangster převrátit na hlavu. Kdo není zahradník, není gangster. Jsi gangster, když máš zahradnickou lopatu. A ta lopata je zbraní, kterou sis zvolil.

Jestli za mnou chcete přijít, tak nepočítejte s tím, že si sedneme do křesel a budeme žvanit nesmysly, dělat schůze a tak. Přijďte za mnou na zahradu s lopatou a něco spolu zasadíme. Mír všem!15 komentářů:

 1. Jo, tak už sa kukni človeče do nastaveného zrkadla...., with respect, B

  OdpovědětSmazat
 2. tak tak, ja davam doma za domem dohromady starou zahradu, o kterou uz sousedi nechteli pecovat. Sazim tam od predlonska prevazne ovoce - angrest, cervene a zlute maliny, ostruziny, aronie, zimolez kamcatsky, jahody, rybizy a tesim se z toho jak postupne rostou. Neco da plody az pristi rok, kazdym rokem toho sklizim vice.
  Prace na zahrade je skvela meditace, sklizeni je radost, ted na jare se tesim z rozkvetlych jahod...behem sklizne neco sezobu a zbytek zamrazim. Pak behem roka si Vzdy kus smesi plodu rozmrazim a zalevam horkou vodou a mam tak nejen skvely caj ale i svoji vlastni zasobarnu vitaminu nejen na zimu

  OdpovědětSmazat
 3. Ten chlap přesně a geniálně pochopil "vo co go" !!! Lidi u nás to dělaj již dlouhý čas, ale zase ne všichni, poněvadž ne každý má barák nebo chalupu se zahradou, nebo alespoň příměstskou zahrádku s boudou, chatičkou. Potravinová soběstačnost je sice hezká věc, ale není přece jenom pro každého.

  OdpovědětSmazat
 4. Četli jste někdo knihy o Anastazii ? Ona tam říkala, že svět zachrání zahrádkáři...když jsem četla text pod videem, tak mi to vytanulo na mysli...

  OdpovědětSmazat
 5. 9.46: Máš pravdu, že to není pro každého. Práce na zahradě z účelem pěstování zeleniny je velká fyzická námaha a vyžaduje dost času, jak již vím ze své malé zahrádky, kterou mám teprve dva roky. Nehledě na know how Pokud by někdo chtěl být skutečně soběstačný, tak buď musí mít přirozené know how od starých sedláků, nebo se vše perně učí, je to spousta detailů, pokusy a omyly, je třeba mít prostory na ukládání úrody, na její zpracování, mít techniku, protože si nedovedu představit, že by někdo zajistil výživu celé rodiny ručním obděláváním. Ledaže by nic jiného nedělal on ani celá rodina.
  Něco jako když bychom si v dnešní době chtěli sami šít šaty. Ne že by to bylo nemožné, ale je třeba to umět, umět to dostatečně rychle, mít na to vybavení..
  Jiná věc je dělat to pro radost a zábavu, užít si toho, co vyroste, netrápit se nad tím, co nevyroste, pomalu se učit, bez snahy o rychlou produktivitu ... ta může ale přijít jako vedlejší produkt našeho přístupu nelpění na výsledku ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. prostě když budeš mít volno tak půjdeš dělat a ne čučet na bednu nebo sedět u kompu

   Smazat
  2. Tak to je, Orgo, správná řeč, to beru :-)

   Smazat
 6. Skvělé, také ráda zahradničím, i když zatím jen na balkóně................ale co mně bije do očí - chodím ven mezi louky a rozkvetlé stromy, a nikde jsem neviděla včely! Asi jen na 1 stromě, a i to málo, nevíte náhodou, co se děje? Tady v ČR je docela silné zastoupení včelařů, známí, co mají včely si nijak nestěžovali že by jim včelky hynuly, tak nevím co si myslet? Že by to rozkvetlo najednou a včelky nestíhaly?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. taky jsem si všiml letošní velmi nízké aktivity hmyzu včetně včel ! a taky jste si všimla dalšího fenoménu, který jsem dosud neviděl - vše rozkvetlo jakoby naráz a najednou, jakoby to rostlinstvo chtělo stihnout ten chybějící čas, co jim promrznul a prochladnul. Do hry vstoupilo asi více faktorů najednou, a příroda se snaží neplodnosti, neúrodě bránit seč může a umí !

   Smazat
 7. AMAZING !!!!
  -vlk-

  OdpovědětSmazat
 8. Fantastické! Konečně něco, co otevírá v lidech cit, podporuje přirozený pohyb a pobyt venku, poznávání přírody. Úžasná možnost znovuobjevení vlastních schopností, vlídnosti a sdílení. Je to přesný opak hrabivosti za každou cenu. I když malý krok, ale kéž se rozšíří, moc bych si to přála.

  OdpovědětSmazat
 9. k těm včelám - to, že kvetou stromy a louky neznamená, že je tam pro včely dostatek nektaru - když je moc vedro, tak vyschne.. když prší tak se smyje.. včely pak o to v podstatě nemaj "zájem" je toho pro ně málo, tak sedí doma na zadku :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já jsem tuhle okolo jednoho úlu na kolečkách (taková ta úlová maringotka) nedávno šel, a bylo tam ticho jak po vymření. Tak nevím, zda včely seděly na zadku, ani nedutaly. Proto mi to přišlo divný, to ticho v těch úlech !

   Smazat
 10. Skvělý videjko!
  Moc se mi to líbilo-
  Mám v Praze taky malou zahrádku a jsem tam šťastnej.To rajský a okurka z vlastní úrody je něco úplně jinýho,než nuceně koupený v Kaufu,nebo Lídlu.Ta chuť a aroma se nedá absolutně srovnat.
  Je mi líto"zoufalců",co to musí každý týden povině kupovat.
  Lidi,jděte do toho a zkuste to aspoň v květináči za oknem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty rajčata, okurky, saláty a jiná zeleninová havěť z Kaufu, Lidlu, Alberta, Tesca, PennyMarketu, Billy, Globusu nebo Intersparu (všechno jsou to jen komerční obílené hroby) se pěstují na roztocích zvířecích a lidských výkalů za umělého osvětlení na farmách pod střechou s umělým zavlažováním a dokonce už i opylováním. Ten,co opylujena těch farmách má neskutečný otoč za šichtu ! Ty rostliny a ovoce nedostávají sluneční světlo a záření, a proto chutnají tak mdle až přímo chcíple ! Přesto, že jsou to organické potraviny, jsou mrtvé ! Ono totiž nestačí, že lidé jedí maso z mrtvol, oni jsou ještě nuceni jíst i mrtvou stravu ovocnou a zeleninovou. Pak se nedivte, že již není téměř zdravého člověka !!!

   Smazat

Komentáře prosím pouze věcné, k tématu, informačně přínosné, nikoliv pouze urážky autorů článků.
Komentáře moderuji podle svých časových možností.