13. března 2009

Jaro je tady: první umělá bouřka

Vlnění, přesně kopírující tvar našeho území, nás už tolik nepřekvapí.

Ale první jarní bouřka, i když maličká, určitě stojí za zaznamenání.

Ve středu odpoledne tedy začalo jaro: po dlouhých manipulacích zimního typu se opět objevily tzv. "konvekce" typické pro teplé období roku. Jedná se o bouřkovou oblačnost našlehanou nad určitou oblastí, která může pokrýt mnoho set set kilometrů území. Její výška dosahuje zřejmě mnoha (desítek?) kilometrů. Na satelitním snímku bývají u takové oblačnosti viditelné nahoře dva otvory, které slouží pravděpodobně k jejímu "nafukování". V létě se obvykle několik menších oblačností spojuje, takže děr je vidět mnoho. Cíl: přívalový déšť, záplavy, kroupy, poryvy větru.

První letošní bouřkové shluky (malé, největší tak 30 na 30 km - zatím asi jen zkouška povětrnostní techniky) byly vyrobeny nad jižními Čechami a přilehlou částí Rakouska. Odzdola se projevily jako náhlá velmi tmavá oblačnost, ze které po několik minut pršelo nebo padaly kroupy. Zdejší cloudbustry to ale velmi rychle rozehnaly... Jen se lidé podivili, že už je tu aprílové počasí...

Odshora je vidět na největší "bublině" čepičku, to je ten otvor na šlehání, vedle je druhý ... snímek bohužel není moc kvalitní, a další snímek v následující hodinu nevyšel vůbec. Ale aspoň něco.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře prosím pouze věcné, k tématu, informačně přínosné, nikoliv pouze urážky autorů článků.
Komentáře moderuji podle svých časových možností.