1. prosince 2013

Systém je nereformovatelný

V nedeľu som na blog.sme.sk uverejnil článok, v ktorom som hodnotil krajské voľby v Banskej Bystrici ako demokratické s tým, že napriek mediálnej manipulácii si väčšina vybrala kandidáta, ktorý je označovaný ako extrémista. 
Článok mal vynikajúcu čítanosť za 2 hodiny 2500 čitateľov.
Potom však zmizol z titulky a nebol ani v mojej administrácii.
Najskôr som si myslel, že ma niekto hackol a napísal som to prevádzkovateľovi.
Admin mi odpovedal, že:,,Sme, ako súkromné médium nepovažuje za potrebné uverejňovať články o M. Kotlebovi a tak môj článok zrušili."
Odpovedal som, že ja som nie fanúšik M. Kotlebu, som však fanúšik slobodného výberu voličov a o tom bol môj článok.
Včera som napísal nový článok, ktorý sa opäť neobjavil na titulke.
Po mojom dotaze na admina mi bolo napísané, že:,,Keďže Váš predchádzajúci článok hrubo porušil kódex (čo mi v prvom prípade nebolo vytýkané), nebudú moje články zverejňované na titulke."
Tu prinášam svoj najnovší článok, ktorý sme uložilo do trezoru:

with respect
domino  svetík

Systém je nereformovateľný.


Voľby v BB kraji ukázali v plnej nahote súčasný ,,systém" Západného sveta, v ktorom 1% superbohatých v pozadí, používa politikov, korporácie, médiá, políciu a armádu, a v neposlednom rade aj Ústavu, menový a finančný systém k upevňovaniu svojej moci. To je absolútne v rozpore s demokratickými princípmi. Čoraz nahnevanejšia verejnosť začína rozlišovať, aj keď zatiaľ skôr intuitívne, že udržiavať legitimitu súčasného ,,systému" tzv. demokratickými voľbami - volením ,,menšieho zla", je cestou do pekla.

Voľby v BB boli bezpochyby demokratické. Hystéria, ktorá sa spustila po tom, čo ich vyhral človek stojaci mimo ,,systém", dosiahla nevídaných rozmerov. Korporátnymi médiami doslova po celej Európe prebehla panika. ,,Systém" si uvedomil, že napriek obrovským investíciám, ktoré minul na to, aby nestratil kontrolu, ľudia rozhodli tak, ako keby nečítali noviny a nepozerali telku.

Ústava SR,čl. 30, ods. 4: Celé znenie Ústavy SR TU.

,,Občania majú za rovnakých podmienok prístup k voleným a iným verejným funkciám."

Dobre si prečítajte vyššie uvedený citát z Ústavy. Máte pocit, že v praxi sú šance vyrovnané, ak proti bežnému človeku stojí mediálna kampaň za milióny Eur?

Neexistuje ideálne riešenie.

Ale ak si ľudia majú možnosť vybrať sami, viac cítia spoluzodpovednosť za svoj ďalší osud, ako keď vyhrávajú kandidáti vďaka peniazom, ktoré ich korumpujú a zväzujú. Samozrejme, diera v ,,systéme", ktorá umožnila človeku stojacemu mimo, dostať sa dovnútra, vyvolá nové opatrenia, aby sa takáto situácia už neopakovala. Takýto človek bude neustále atakovaný, diskreditovaný, mediálne ignorovaný, naopak, každý jeho čin a jeho slová bude dezinterpretované a vykresľované v tom najhoršom svetle, aby si ľud ,,uvedomil", že by v budúcnosti nemal odmietať riešenia, ponúkané svojimi vládcami.

Systém je nereformovateľný. Trh nie je slobodný a politici nie sú nezávislí.

,,Systém", súčasťou ktorého krajiny Východnej Európy odjakživa túžili byť, ukázal svoje temné stránky. Nositelia Nobelových cien za Ekonómiu nedokázali mimo teórií, že masívna deregulácia trhu povedie automaticky k takému chovaniu trhu, ktoré vedie k snahe trhu dosiahnuť rovnováhu. V teóriách to možno platí. V praxi však niekto sprivatizuje vodárenskú, teplárenskú, či inú spoločnosť, a zdvihne ceny. Účastníci trhu nemajú inú rúru a tak musia akceptovať ceny v nekonkurenčnom prostredí. Tu nastúpuje regulátor trhu, ktorý je rok čo rok atakovaný novými žiadosťami vlastníkov elektrární, plynární, vodární a ďalších, o uznanie nových ,,oprávnených" výdavkov k tomu, aby mohli zdvihnúť ceny týchto médií, pre milióny nechránených domácností, ale aj štátnych inštitúcií, škôl, nemocníc, a dosiahnuť, aby všetci takto ,,závislí", sa skladali korporáciám na zisky, z ktorých mnohokrát ,,hostiteľská" krajina, neuvidí ani korunu navrátenú v podobe daní. Ak mi niekto bude tvrdiť opak, zistite si ceny rozhodujúcich médií v r. 1998, 2008 a 2013. Tie ceny nie sú výsledkom voľnej ruky trhu. Sú výsledkom toho, že ,,systém" prenechal voľnú ruku korporáciám.

Úlohou médií je dookola opakovať, že obyvateľstvo platí tzv. ,,svetové ceny". Vážne? Ak platíme svetové ceny, prečo je benzín, nafta a plyn lacnejší v USA, ako na Slovensku? Tu niekto namietne, že je to kvôli spotrebným daniam, ale to nie je zďaleka celá pravda.

Dane.

Ak máte firmu, pôsobiacu v rámci SR, platíte daň z príjmov, ktorá sa rovná percentu z Vášho daňového základu. Daňový základ sa vypočíta ako rozdiel medzi Vašimi príjmami a výdavkami, ktoré ste na ich dosiahnutie vynaložili. Ďalej sa zníži o odpočítateľné položky, o odpisy, atď. Nakoniec Vám zostane daňový základ, z ktorého si vypočítate 23% a túto sumu odvediete ako daň.

Ak však máte firmu v daňovom raji, kde daň z príjmov je 4%, môžete postupovať asi takto: Vo firme v SR máte daňový základ 1 milión Eur a ste povinní odviesť daň 230 tis. Eur. Vaša firma v štáte s nízkym daňovým zaťažením Vás zaťaží faktúrami vo výške 1 mil. Eur, čo daňový základ zníži na nulu. 1 milión Eur prevediete(alebo zostanete dlžní) do vašej firmy do krajiny, kde z neho zaplatíte daň 40 tis. Eur.

Iný spôsob: Všetku Vašu produkciu predáte za cenu UVN (úplných vlastných nákladov), 1:1 svojej firme v daňovom raji a vaša firma na Slovensku bude mať daňový základ 0. Firma v daňovom raji bude už všetko fakturovať odberateľom s patričným ziskom a ďalší postup už viete. Takto funguje väčšina korporácií.

Prečo to vlády dovolia? Pretože sú súčasťou ,,systému", sveta v rukách korporácií.

Paradoxy ,,systému", viditeľné voľným okom:

 • O hlade a nízkej životnej úrovni sa diskutuje v luxusných hoteloch, za prestretými stolmi.

 • O zdraví rozhodujú tí, ktorí profitujú z chorôb.

 • O daniach rozhodujú tí, ktorí, etablovaní v daňových rajoch, sa daniam vyhýbajú.

 • O mieri rozhodujú tí, ktorí na všetkých mieria zbrane.

 • O miere slobody rozhodujú tí, ktorí všetkých tajne odpočúvajú a sledujú.

 • O našu informovanosť sa starajú tí, ktorí nás dezinformujú.

 • O ochrane planéty rozhodujú tí, ktorí ju najviac drancujú a znečisťujú.

 • O morálke nám prednášajú tí, ktorí sa ňou neriadia.

 • O zodpovednosti nás poučujú tí, čo žiadnu zodpovenosť nenesú a na svoje skutky majú imunitu.

Aké sú riešenia? Odvolateľnosť a trestnoprávna zodpovednosť politikov.

Riešením sú naozaj demokratické voľby s pravidlami, ktoré nezvýhodňujú majiteľov najväčšieho balíka peňazí. Riešením je vytvorenie mediálneho priestoru vo verejnoprávnych médiách, pre všetkých kandidátov rovnako. Zakázať komerčným médiám robiť kampaň za peniaze, resp. povinnosť ponúknuť rovnaký priestor aj tým, ktorí si reklamu nemôžu dovoliť platiť. Riešením je možnosť voličov zbaviť politika funkcie. Plná trestnoprávna zodpovednosť politikov za škody, ktoré spôsobia. A nakoniec, priame rozhodovanie občanov o čo najväčšom počte zásadných vecí, ktoré sa nás priamo týkajú. To znamená tiež zmenu a zjednodušenie pravidiel pre referendá.

Nie je krásne vládnuť bez zodpovednosti? Bezosporu áno. Ale ,,systém" sa dá zmeniť iba vtedy, ak politik, ktorý chce ,,slúžiť" občanom, bude mať pocit, že ,,správna rada" ho za jeho prešľapy, chyby, či nekompetentnosť, môže, ako svojho zamestnanca odvolať, nahradiť, trestne stíhať.

Nie je krásne vládnuť tak, že korporáciám ponechám úmyselne, zákonné právo neplatiť dane, tu zarobené peniaze preliať mimo ekonomický priestor SR a - naopak, zaťažiť novými daňami všetkých, ešte dokonca aj firmy, ktoré majú daňový základ 0 a nižší. Korporáciám to neublíži, drobné firmy to môže poškodiť. Pritom nehospodárnosť všetkých doterajších vlád, vedie k ekonomickému kolapsu, za ktorý nesú zodpovednosť v podobe zníženej životnej úrovne a miery slobody všetci. Ich voliči, nevoliči, aj ich odporcovia.

V r. 2002(?), sa B. Schmognerová, profesorka ekonómie, vo funkcii ministerky financií, pokúsila zaviesť paušálnu daň pre všetky firmy, ktoré sú viac, ako tri roky v strate. Jej zdôvodnenie pred kamerami: ,,Buď by za tie roky museli skrachovať, alebo podvádzajú. "

Jednoduchý príklad, že pani profesorka ekonómie nemá pravdu:

Firma XY si postaví z vlastných zdrojov kotolňu za 10 mil. SK. Táto hodnota kotolne sa bude odpisovať 10 rokov po 1 mil. SK ročne. (Odpis je rozdelenie účtovania hodnoty investície do nákladov na viac rokov. Štát si takto zabezpečuje platenie daní. Ak by ste dostali možnosť všetky investície dať do nákladov v tom roku, kedy ste ich obstarali, nikto by neplatil daň. Vždy na konci roku by ste investovali sumu vo výške daňového základu a tento by Vám klesol na nulu).

Firma má každý rok daňový základ 900 tis. SK, ktorý zníži o sumu ročných odpisov (1 mil.) na -100 tis. Jej povinnosť platiť daň je teda 0. Firma XY teda ani nepodvádza, ani nie je kandidát na skrachovanie. Naopak. Môže byť celých 10 rokov v strate a môže sa jej pritom celkom dobre dariť.

Kvalifikácia pani ministerky však stačila na funciu, tuším viceprezidentky Európskej banky pre obnovu a rozvoj. Čo tam ešte všetko povymýšľala sa môžeme iba dohadovať. Ak však dnes radí aj vláde Smeru, vieme kde sa vzali ,,dnešné dane zo straty".


with respect

domino svetík

Čítajte viac: http://svetik.blog.sme.sk/c/343444/System-je-nereformovatelny.html#ixzz2mDEnrfCN

P. S. Orgonet: Jiné řešení asi není, než že se to vyřeší samo. Egoismy se budou stupňovat a nakonec se musí všechno dokonale pos..at, a pak teprve může vzniknout něco nového. (Iva) (:-)))

14 komentářů:

 1. Moc hezkej a dobre srozumitelne napsanej clanek ! Jen tomu PS ..... zkuste si predstavit,ze se prave ted vsechno slozilo,jak pisete ze se musi,aby......... Ale nezapomente si k tomu predstavit soucasnou aktualni uroven mysleni vetsiny lidi a hodnoty ktery diky tomuhle systemu vyznavaji,i cesty k nim! A ted,kdyz jste se znova zamyslela mi odpovezte na otazku: Co se zmeni??? Krome toho,ze zivly tim krachem budou mit volnejsi ruce na pouzivani nejspinavejsich nastroju,nez maji ted,a ze je volny maji az dost.Nevim jak vy,ale ja si umim zive predstavit,co by nasledovalo,nebo bude nasledovat,protoze takovej "blackout" neni vubec nic nemoznyho,spis je pravdepodobnej a to hodne brzy.Mozna to je jeden z duvodu proc varuju pred "neuvazenostma" jako jsou ruzny revoluce,defenestrace a podobny zalezitosti,samozrejme ne z duvodu nadrzovani tomuhle systemu kteryho se chci zbavit jako kazdej soudnej clovek(je nas takovejch jeste relativne malo,bohuzel),ale z duvodu toho,ze nejsme dusevne,psychcky a tedy ani fyzicky,tim myslim tu naprostou vetsinu z nas,pripraveny,tu vec zvladnout.Aby jsme obstali alespon jako narod,potrebujeme uplne jinej pristup lidi,vyznavani jinejch hodnot a tim i jinejch meritek a potreb.System je opravdu neuzdravitelnej,je treba ho vymenit,ale ja dodavam,nebude to nic platny,kdyz vymenime system ,ale se stejne zalozenejma lidma a zebrickama hodnot jaky ma ten starej! To je duvod myho volani po jednote,moralce,mravnosti a vyznavani lidskejch hodnot a pravidel z nich vyplyvajicich(vzajemna pomoc,jednota v zakladnich potrebnejch vecech pro vsechny,vlastenectvi(to spravny),vzajemna zodpovednost,ohleduplnost a hlavne,misto ruznejch skvaru v mediich,jejich zapojeni se do vychovy a pravdivyho osvetlovani skutecnosti,pomoc novymu systemu a lidem.K tomu je ovsem treba ono vlastenecky: budu se mit dobre az druhej,nejdriv narod a skrze nej ja.O tom to vsechno je,kdo uvidi prvniho jenom sebe a navic to prijima jako onu zakladni a nejlepsi vec,je ditetem a casti hnaci jednotky staryho systemu a to at chce nebo ne,at si to uvedomuje,nebo ne.Slouzit ostatnim a si navzajem,respektovat se a pomahat si,je podle myho nazoru onen zaklad kterej jsme vymenili za vlastni pozitky a prachy,k nim vedouci.Vysledky zname,mame je denne pred ocima po celym svete.Ale zase opakuju,aby slo vymenit system a z lidi udelat LIDI,museji ty lidi sami chtit,zacit zsami sebou,kazdej sam a dobrovolne na zaklade pouceni se a vlastniho poznani a usudku.K tomu jim my ostatni muzeme jenom pomahat,nemuzeme jim to narizovat,ani to delat za ne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, to máte pravdu, že současně smýšlející většina těžko něco změní, i kdyby současný systém padl, tak pravděpodobně se zavede něco obdobného... Ve skutečnosti skoro nikdo změnu nechce, protože současný stav skoro všem vyhovuje :P (nebo si snad skoro každý myslí, že je tááák bezmocný, že nemůže nikdy nic změnit a je jen pouhá loutka, otrok či jak to nazvat...?)

   Nicméně, to mi nedá se nezeptat: Není tedy lepší být raději tzv. ďáblova pravá ruka než jít proti němu, tzn. vysrat se na různý kecy a jít se pěkně přidat na stranu všemožných podvodníků a pěkně egoisticky si myslet, jací jsme týpci, že jsme zas někoho ojebali? ;-)

   Každopádně realisté nic nezmění, protože umí vidět jen to, co je, takže nic jiného nedokáží vytvořit.

   Smazat
 2. Kritizujeme,poukazujeme,ale myslim si,ze by to chtelo i trochu tvorivosti,jak autor krasne popsal paradoxy,nebylo by od veci to rozsirit taky o koncept onoho novyho systemu,jeho principu a zpusobu jeho vysvetleni a zavedeni do praxe,proc ho nezkusit dat dohromady? Proc nezacit treba hned a tady a nerozsirit ten projekt mezi nas vsechny,kdo chapeme to spatny a chceme to dobry? Nepisu lepsi,protoze jsem prave jeden z odpurcu onech "mensich zel".Vsechno,nebo nic.V tom dobrym slova smyslu.

  OdpovědětSmazat
 3. Dobrý článok p. Svetlík - extrémna chvíľa sa blíží, alebo plíží, to je jedno, príde tak či tak, .. skoro.
  B

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prijde,ale to neni to nejdulezitejsi,to nejdulezitejsi je bejt na to pripraveny! A to zdaleka nejsme!! Par jednotlivcu,mozna komunit na preziti,ale nikdo na budovani lepsiho,spis bude kazdej bojovat sam proti vsem o preziti za kazdou cenu,svazky budou jen ucelny,tudiz si v nich nikdo nebude verit,naopak,budou v nich na sebe cihat........zadnej velkej optimismus,ale je to realnej pohled.Ovsem muzeme to zmenit!

   Smazat
  2. Realisté nic nezmění...

   Smazat
 4. Ano, tak jak se píše v článku. Řešením je odvolatelnost a trestní odpovědnost politiků.Proto jsem volil Okyho - Úsvit přímé demokracie.-v ČR. Jistě je řada možností změny, ale tato se zdá být momentálně jako základní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi nema smysl se bavit o tom co je to mazani medu.......kazdej kdo chce mezi vlky se o to zakonite musi snazit :-).Odvolatelnost a trestni odpovednost je jistej donucovaci zpusob jak zmensit "vladni kriminalitu",ale je to reseni?Nebo je to zase jenom ono "mensi zlo"? A jak se dozvime,jestli odvolame a potrestame tu spravnou sedou eminenci a ne bilyho kone?Tam nahore jak nas zkusenost uci jde zaridit uplne vsechno,kdyz i media spolupracujou,nerkuli o organech spravedlnosti......Je cukr a bic ta spravna volba? Jsou metody staryho systemu ty co si prejeme v tom novym? Zamysleni nad tim,necham na tobe............Ovsem pravdepodobny je,ze uplne ze zacatku muzes mit s autorem pravdu,pro ty kdo jsme vyrostli ve starym by to mohlo pri prechodu na novej fungovat,aspon do chvile nez najdeme ony vlastence co nepotrebujou bic, a odborniky o ktery se budou moct oprit,aby to bylo to ono..........Nesrovnalosti je jak videt dost,neni to jen o vlade a politicich,je to i hodne prave o ty spravedlnosti a tak se dostaneme pomalicku vlastne vsude,vsechno je totiz spatne,ten dum je sezranej plisni uz od zakladu az po krov........Proto volam po vytvoreni koncepce novyho systemu,novejch pravidel,novejch zakonu,novejch hodnot,novyho modelu hospodareni a ekonomiky,styku se zahranicim,novyho zpusobu mysleni a novyho zpusobu zivota!Nevidim jinou cestu.Nevolil jsem nikoho,znehodnotil jsem svuj hlas!Odmitam zaplatovat a vytloukat spatny kliny dalsima spatnejma klinama.

   Smazat
 5. Na Slovensku je vsetko opacne ako vsimam ,pravda je v okovach a klamstvo vladne ,medialne otroctvo je uz neunosne ,informovanost ludu nulova .Pan Kotleba dostal plno nalepiek na seba ale ludia si ho vyvolili a to je demokraticka volba ,keby sme davali nalepky nasim panom u koryta v novinach asi by tam dlho neboli .Ved aka bola informovanost o proteste ?nijaka
  http://new.livestream.com/accounts/6093262/events/2538778

  OdpovědětSmazat
 6. https://www.youtube.com/watch?v=zPiDGCBG9VU#t=816

  Fewa

  OdpovědětSmazat
 7. Má ještě vůbec nějaký smysl o všech těch špinavostech co se dějí kolem politiky a politiků psát?!
  Když ne jinde, tak v tomto bodě jsme jistě všichni prozřeli a pochopili, že blaho se pro nás tím, že jsme opustili východ a přidali se k západu nikdy neplánovalo a kdo je se svým prozřením ještě dál, tak jistě pochopil, že těm, co tento politický celosvětový systém kdysi zavedli, vše vychází a jsou tudíž s výsledkem své práce spokojeni. A žádná změna k lepšímu byť skrz nejrůznější reformace nebude.
  Jak připsal Orgonet pod článkem, jediná cesta z toho marasmu ven, vede skrz "nechat vše pos..., a ono se to spraví samo"
  Není v tom žádná apatie. Je to názor z rozumu. Je třeba vzít v úvahu fakt, že pokud něco nezemře , ale zůstane jen "omráčené", opět nějaký šílenec jednou přivede k životu a jsou z toho trable. Volný trh, založený na soutěžení lidstva mezi sebou, ať už se tváří sebevíc růžověji, vede vždy k zneužívání lidských bytostí. Argument, že demokracie je cosi nejdokonalejšího z nabízeného, je hloupost. Jakákoliv tvář "demokracie" musí nutně končit z principu logičnosti tam, kde jsme dnes.

  dan.

  OdpovědětSmazat
 8. Jeste bych pridl jeden bodik: "O vine a nevine druhych rozhoduji ti,kteri maji sami maslo na hlavach." pro "dan": myslis si ze dnesni clovek,vysledek snazeni systemu,by si sam od sebe po velkym prusvihu nasel jinej vzor na jinej system,nez ten kterej ho stvoril?;-) Odpovez si sam..........

  OdpovědětSmazat
 9. http://www.energytalisman.eu/cz/mayove-21.12.2012-tma-svetlo-transformace-promena-sdeleni.html

  OdpovědětSmazat
 10. Pekný článok, výstižný. Kotleba ešte ani nezačal a už na neho ušili búdu. Vraj sa na VÚC vo velkom skartujú dokumenty, takúto informáciu mu podala nejaká dáma z VÚC. Keď Kotleba podal trestné oznámenie, milá dáma všetko poprela, že ona sa s ním vraj ani nepozná a žiadnu informáciu mu nedala. Vyšetrovanie na VÚC dopadlo podla očakávanie dobre, všetko je v najlepšom poriadku. Takže teraz mám strach že Kotlebu znemožnia a zničia, alebo sa bude musieť pridať k "systému". A naozaj zostane všetko po starom, "systém" je nereformovatelný.

  Robo B z BB

  OdpovědětSmazat

Komentáře prosím pouze věcné, k tématu, informačně přínosné, nikoliv pouze urážky autorů článků.
Komentáře moderuji podle svých časových možností.