22. dubna 2009

Sluneční elektrána v kosmu proti hurikánům

(Obrázek: Firma Solaren - Žádost o americký patent č. 11/359,852, 2006)

V článku je prezentován zajímavý nápad jisté americké firmy na vytvoření kosmické sluneční elektrárny, která by vysílala proud energie do rodících se hurikánů a tím je zneškodňovala. Soukromá fima už žádá o patent pro technologii. Má už dokonce kontrakt na dodávky proudu do Severní Karoliny. Problém je jenom sehnat pár miliard pro vystřelení elektrárny na oběžnou dráhu a zařízení pro zpětný příjem energie mikrovlnnou technologií. Dle firmy by tyto peníze mohla poskytnout jedině vláda... Autor článku na závěr označuje plán jako neproveditelný.


Ale z hlediska našich poznatků o modifikací počasí: když by ta energie mohla hurikány krotit, mohla by je taky vytvářet. A kdoví co by ještě uměla. Takže co myslíte, najde americká vláda peníze na ten projekt? Já myslím, že ano.


Překlad: Orgonet

Zdroj: http://blog.wired.com/wiredscience/2009/04/weathermod.html

Co to má být za bláznivý nápad? Nějaká společnost prý podává patent na ničení hurikánů v zárodku tím, že do nich zaměří energii ze sluneční elektrárny umístěné ve vesmíru.


Možná je to bláznivý nápad, ale tato společnost, Solaren, podnikla již první kroky v tomto směru, když tento týden podepsala smlouvu se zařízením v severní Karolíně, PG&E, na dodání 200 megavatů kapacity přenášené z oběžné dráhy v roce 2016.


Zjevně je cena v miliardách dolarů za poslání solárních kolektorů nahoru a použití mikrovln k tomu, aby se posílala energie zpět na dvě čtvereční míle přijímačů, pro odvážnou mysl Solarenu čímsi naprosto zanedbatelným.

„Tento vynález souvisí s energetickými systémy umístěnými ve vesmíru a zejména s prvky na ovládání počasí, jako jsou hurikány či tvoření hurikánů, za použití energie vytvářené systémem umístěným v kosmu,“ píší Jim Rogers a Gary Spirnak ve své patentové aplikaci z roku 2006. http://www.google.com/patents?id=CgqYAAAAEBAJ Weather management using space-based power systém


Ohříváním horní a střední části vznikajícího hurikánu prý by mohl být přerušen tok vzduchu, který pohání tuto obrovskou bouři. Vzduch ohřívaný tropickými vodami proudí hurikánem nahoru a proniká okem do horní atmosféry. Teoreticky by bylo možno ohřívat vrchol bouře a snižovat rozdíl tlaku mezi vrstvami, což by mělo za následek slabší bouři.


Pokusy o modifikace počasí http://www.wired.com/wired/archive/8.01/weather.html v průběhu desetiletí mají různé formy, od zasévání mraků http://blog.wired.com/wiredscience/2007/11/rain-dancing-in.html ke zvláštním větrákům, které se užívají na vinicích http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Napa_Valley_vineyard_fan.jpg k ovlivňování místního počasí. Někteří analytikové dokonce spekulují, že různé techniky geoinženýrství http://www.wired.com/science/planetearth/multimedia/2007/12/YE_10_geoengineering by mohly umožnit státům učinit z klimatu zbraň http://blog.wired.com/wiredscience/2008/01/weaponizing-the.html například tím, že nenápadně přemění úrodné oblasti nepřátelského státu v poušť. Mohly by existovat různé plány na změnu směru či zpomalení větru hurikánů.


Ve skutečnosti existuje již dost projektů, že NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) má již připravenu odpověď pro možné modifikátory hurikánů.


„Existovaly již mnohé techniky k modifikaci hurikánů, o kterých jsme v průběhu let uvažovali: zasévání mraků suchým ledem nebo jodidem stříbrným, ochlazování oceánu kryogenním materiálem či ledovci, změnou radiační rovnováhy v okolí hurikánu absorpcí slunečního světla pomocí sazí, rozbití hurikánu výbuchem vodíkové bomby, odfouknutí bouře pryč z pevniny pomocí obřích větráku atd. I když jsou některé z těchto návrhů odůvodněné, mají společnou tuto zkratku: prostě si neuvědomují velikost a sílu tropických cyklonů.“


Ale schéma Solarenu čekající na schválení je možná o chloupek ambicióznější než tahání ledovců do Karibiku či rozbombardování bouře atomovkou. Navrhují totiž, aby byla do kosmu poslána elektrárna o výkonu 1,5 gigawattů (více než 7x tolik, než navrhoval projekt PG&E). Elektrárna by se sama sestavila a potom by přesný naváděcí systém směřoval veškerou energii na Zemi, na „záhonek“ o rozměrech mezi 0,6 a 6 mil v průměru.


Je pravděpodobně ještě laskavé říkat tomuto projektu „nepravděpodobný“. I sám výkonný ředitel Solarenu, Gary Spirnak, to uznal.


„Nevím, jestli to bude někdy postaveno nebo ne,“ řekl Spirnak. „Jediný, kdo by to mohl skutečně udělat, je vláda. Žádná veřejná společnost by nikdy nemohla zvládnout tu odpovědnost. Ale byli bychom velmi rádi, kdybychom to mohli pro ně postavit.“


Je rovněž nepravděpodobné, že by nějaký energetický systém z vesmíru mohl v brzké době dodávat proud do sítě. Navzdory smlouvě PG&E musí ještě tým Solarenu sehnat miliardy dolarů nezbytné k tomu, aby se projekt dostal na oběžnou dráhu. A to bude zřejmě těžké, vzhledem o pochybné účinnosti této technologie, zejména ve srovnání se zelenými technologiemi ze země. Energetický analytik Chris Nelder http://www.getreallist.com/about nazývá tuto technologii „čistou fantazií“.


Proč by se někdo zajímal o kosmickou sluneční elektrárnu, když pozemská technologie srovnatelného účinku stoji 0,3% ceny, s mnohem menším rizikem a daleko bezpečněji vyzkoušenou technologií, která právě začíná využívat svůj komerční potenciál?“ Takto se ptá Nelder ve své nedávné analýze. http://www.getreallist.com/space-based-solar-power-and-other-energy-pipe-dreams.htm


Ale neztrácejme všechnu naději, pokud jde o modifikace hurikánů. NOAA ji neztrácí.


„Možná, až přijde čas, kdy muži a ženy budou moci cestovat téměř rychlostí světla, budeme mít i dosti energie pro násilné zasahování do dynamiky hurikánů,“ zní závěr odpovědi této agentury.

Sluneční elektrárna ve vesmíru není tak úplně sci-fi, ale patří do stejného spolku, nebo alespoň do téže televizní show.

Další odkazy k tématu:


Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře prosím pouze věcné, k tématu, informačně přínosné, nikoliv pouze urážky autorů článků.
Komentáře moderuji podle svých časových možností.