23. dubna 2009

Tip na cyklistický výlet

Byli jste někdy v Brdech? Jak víme, je to tzv. vojenský újezd, kam nemá veřejnost přístup. Ovšem Vlastička Parkanová udělala pro nás ten dobrý skutek, že otevřela víkendový a sváteční přístup pro cyklisty a turisty do některých okrajových území (7.00 - 19.00). Tak jsme to zkoukli. Příroda je tam nádherná.

Můžeme doporučit prima cyklotrasu např. z obce Horní/Dolní Láz přes vesničku Nepomuk do slavného Trokavce či Míšova, kde se drží místo pro americký radar, i další trasy.
(Na mapách to nevypadá dobře značené, ale na místě je to fajn.)

Ovšem jak víme, v Brdech už jeden radar je, a to údajně meteorologický, na vrcholu kopce Praha. Funguje výborně, podává informace o srážkách nad územím ČR. Je nad ním prý bezletová zóna, ovšem evidentně neplatí pro sprejovací a dozírací letadla.

Na fotce je možno vidět nad tímto radarem bílé chumáčky mraků tvořící jakoby čtverečky - to jsou typické "harpové" mráčky. Na vzdálenost desítek, možná i stovek km vám je tato zařízení vyrobí nad hlavou kdykoli a kdekoli přesně na metry. Zahuštěním pak vzniká souvislá oblačnost použitelná na cokoli.

Výkon radaru je údajně 300 kW. Zcela jistě mu tedy náleží významné místo v systému umělého vytváření počasí.
Takže jsme tam zanechali pár kilo dárků. Není třeba se s tím plahočit po lesích, stačí dávat kolem cesty.

Ta oblast je ale obrovská. Tak jestli se vydáte na podobný cyklovýlet, přibalte si taky pár (kilo) dárečků ... hodí se i preventivně ... co kdyby tam někdy dali ještě nějaký radar.

(Pokud byste se tam chtěli podívat v dubnu či květnu, informujte se, jestli zrovna není vojenské cvičení.)


6 komentářů:

 1. Jeho silnější brácha na Moravě měl loni v létě taky poměrně bohaté vánoce :-) Jo a opravím, Žižkovský vysílač není nejsilnější, mrkněte sem http://vysilace.sweb.cz/vysilace%20ct1.htm

  OdpovědětVymazat
 2. No jo, jasně, ty hodnoty jsou mnohde mnohem vyšší než píšu. Tak to tam opravím. To bylo asi podle nějakého starého přehledu. Tohle asi bude taky dobrý: http://www.dxradio.cz/prehled_tv.asp

  OdpovědětVymazat
 3. Super:) Tak už tam nemusím jezdit s plnou kabelou. O.

  OdpovědětVymazat
 4. Nemusíš ani na Cukrák!
  Ještě by to chtělo ty Pardubice.

  OdpovědětVymazat
 5. Chudáci plicní doktoři, vůbec netuší, co vlastně léčí a proč všichni mají KAŠEL a ASTHMA. Lituji Vás pane profesore Špičáku z ČIPy ( Česká iniciativa pro asthma)......

  Že já se vůbec dala na studium medicíny, mohla jsem chodit po barech a užívat si , ach jo....

  OdpovědětVymazat
 6. Whoa! This blog looks just like my old one!

  It's on a completely different subject but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice of colors!

  Also visit my blog - stumps

  OdpovědětVymazat

Komentáře prosím pouze věcné, k tématu, informačně přínosné, nikoliv pouze urážky autorů článků.
Komentáře moderuji podle svých časových možností.