19. listopadu 2010

Adam Bartoš pokračuje v pátrání o chemtrails

Díky čtenáři za upozornění: Adam Bartoš (První  zprávy) se zakousl do zkoumání chemtrails a nepouští. Výborně! Jeho první článek o chemtrails v Leteckém magazínu zde: http://www.flymag.cz/article.php?id=3745
Doufám, že se nebude zlobit, že sem kopíruji celý jeho článek - co kdyby se někdy ztratil.

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/chemtrails--ptame-se-za-vas44-co-je-na-tom-pravdy/

Chemtrails. Ptáme se za vás, co je na tom pravdy

EXKLUSIVNĚ : Viděl je snad každý. Podivné křižující se čáry na obloze, které nemizí a visí hodiny na nebi. Ptáme se, proč se tak děje.

19.listopad 2010 - 20:05
Před pár lety server iDNES.cz přinesl článek o jevu zvaném "chemtrails". Věnoval mu hodně prostoru a jeho autoři hodně úsilí, aby zastánce tohoto jevu zesměšnili a označili za blázny. Vybrali ty nejvíce zmatené citace a vysvětlení, aby dokázali, že jde o nesmysl a celou problematiku odsunuli do říše fantasmagorií.

Redakce Prvnizpravy.cz na to šla opačně. Co když na tom něco pravdy je? A nestojí za to naopak shromáždit tvrzení, která dokazují, že zase taková fantasmagorie to být nemusí?

Ještě dříve jsme se ale chopili tématu v hlavních sdělovacích prostředcích opomíjeného. Zajímali jsme se, zda existují i v České republice plány na umělé řízení počasí, cloud seeding či atsmosférické geoinženýrství. ; - čtěte Existují materiály o úpravách počasí? Úřady mlčí

Oslovení odborníci z řad meteorologů se tvářili, jakoby podobný dotaz slyšeli poprvé. Smést ze stolu ho chtěli odkazem na ´chemtrails´, které se dají snadno označit za konspirační teorii.

Stalo se ale něco přesně opačného - Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ; na ´chemtrails´ spíše upozornil a po našem článku se na naši redakci obrátila celá řada lidí, kteří se tímto jevem dlouhodobě zabývají.

Následující text by tak chtěl prolomit mlčení, které v českých médiích na toto téma už řadu let existuje. Nezabývá se celou šíří problému, ale je sestaven především z reakcí lidí, kteří se na naši redakci po prvním článku obrátili. Nedělá si nárok na úplnost, je spíše příspěvkem do diskuze. Protože děje-li se nad našimi hlavami to, co zastánci ´chemtrails´ tvrdí, pak bychom se měli obávat. A pokud to pravda není, pak bude cenné i takové ujištění, jako že vše je v pořádku.

Problematiku jevu ´chemtrails´ jsme zmínili už v předchozím článku, kde jí byl věnován ale spíše okrajový prostor. Tímto termínem jsou označovány kondenzační čáry za letadly, které podle této teorie obsahují chemické látky a proto, na rozdíl od obyčejných kondenzačních čar (tzv. contrails), tak rychle nemizí, ale zůstávají na obloze třeba i dlouhé hodiny.

Oficiální místa, především meteorologové, ale existenci ´chemtrails´ popírají, tvrdí, že všechny čáry na obloze, tedy i ty nezvyklé, tlusté, roztahující se, dlouho přetrvávající, jsou obyčejnými kondenzačními stopami za letadly. Tvrdí, že cokoli nad toto tvrzení je jen nepodloženou spekulací danou tím, že zastánci ´chemtrails´ problematice nerozumí.

Amatérský meteorolog: Odporuje to fyzikálním pravidlům

Před časem, když o jevu ´chemtrails´ přinesla reportáž i TV Prima a otázky začala klást i Poslanecká sněmovna či ministerstvo zemědělství, vydal ČHMÚ a další instituce společné tiskové prohlášení, ve kterém tyto obavy vyvracejí a tvrdí, že o nic nejde. Čáry, které vidíme na obloze, jsou obyčejné stopy po letadle, nic víc.

Na redakci Prvnizpravy.cz se ale obrátil člověk, který poukázal na to, že zmíněné tiskové prohlášení je původně článkem meteorologa Petra Dvořáka, který takto reagoval na jeho vlastní text. V časopise Fly magazin uveřejnil totiž Jaroslav Krejčí článek, který se problematikou ´chemtrails´ zabývá. Na text reagoval meteorolog Petr Dvořák, jehož článek se pak stal základem tiskové zprávy, kterou ČHMÚ a další instituce rozeslaly letos v únoru médiím, tvrdí Krejčí.

Dvořák ale nepřišel s žádnými argumenty, kterými by tvrzení zastánců ´chemtrails´ rozporoval, pouze emotivně odsoudil podobné úvahy do říše pohádek. "Soudný člověk dnes nevěří na hejkaly, klekánice, bludičky, čarovné prameny v lese, že děti nosí čáp, a neměl by věřit ani v existenci chemtrails," napsla například.

"Musím konstatovat, že ačkoliv je Petr Dvořák profesionální meteorolog, jeho článek je naprosto bez argumentů a neuvádí v něm jediný vědecky doložený důvod, proč v chemtrails nevěřit. Jen lacině zesměšňuje zastánce chemtrails. Kdo je nezávislý, tak po přečtení mého článku a článku Petra Dvořáka rychle pochopí, na které straně je nesrovnatelně více argumentů," komentuje to Krejčí pro Prvnizpravy.cz.

Jaroslav Krejčí je dlouholetý amatérský meteorolog. Sám o sobě tvrdí, že mu připadá krajně podezřelé, za jakých netypických povětrnostních situací se kondenzační stopy za letadly objevují. Stejně tak mu přijde zvláštní i jejich podoba.

"Nejsem moc odborník na letectví, ale od malička se zajímám o meteorologii a dokážu určit, za jaké situace se obyčejná stopa za letadlem má udržet dlouho a kdy nikoliv," řekl pro Prvnizpravy.cz Krejčí.

Krejčí tak polemizuje s argumentem meteorologů, kteří ; - podobně jako Radim Tolasz z ČHMÚ - tvrdí, že podivný vzhled i dlouhé trvání čar je běžně vysvětlitelné teplotními podmínkami.

"Pokud je okolní vzduch příliš suchý nebo teplý, kondenzační stopa nevznikne nebo mizí krátce po průletu letadla. O dalším vzhledu stopy rozhodují i vertikální pohyby vzduchu. Pokud se v místě stopy vyskytují sestupné pohyby, dochází rychleji k jejímu rozpouštění," řekl už dříve Tolasz.

S tím Krejčí souhlasí. "Potom ale nechápu, jak mohly být dlouhé, vzájemně splývající a enormně široké čáry za letadly pozorovány v Německu například dne 31. 8. 2009, když v té době byla skoro celá Evropa pod vlivem rozsáhlé tlakové výše a v suchém vzduchu. Žádná tlaková níže nad střední Evropou nebyla, naopak, byl tu střed zmíněné tlakové výše, takže vzduch suchý jak Brno - jak při zemi, tak ve výšce. Přesto byly nad Německem pozorovány neuvěřitelné čáry za letadly. To odporuje pravidlu, který řekl sám Tolasz!," kroutí hlavou Krejčí.

Tvrzení dokládá družicovým záběrem NOAA, na kterém jsou zachyceny stopy nad jižním Německem.

"Když se navíc podíváte na synoptickou mapu Evropy z toho dne, uvidíte, že většinu Evropy ovlivňovala tlaková výše (natož Evropu střední, kde byl samotný střed výše), a to i v hladině 500 hPa (foto zde). Bílé čáry (izobary) ukazují hodnotu přízemního tlakového pole. Barevný podklad znázorňuje hodnotu tlaku v hladině 500 hPa (ve výšce, což je podstatné pro tvorbu a udržení stop za letadly - čím vyšší tlak, tím nižší vlhkost vzduchu). Na mapě je vidět, že nad jihozápadním Německem byl ve výšce hřeben vysokého tlaku, při zemi v podstatě střed tlakové výše. Podmínky pro udržení kondenzačních stop nad jižním Německem 31. 8. 2009 tedy z fyzikálních důvodů neexistovaly! Přesto tyto stopy vzdorovaly nad jižním Německem suchému vzduchu a ne a ne se rozpustit! Nemohla to být obyčejná voda," dodal Krejčí.

Podle něho tak "kondenzační stopy" porušují fyzikální pravidla atmosféry a musí tedy jít o něco jiného, než o běžné kondenzační stopy.

Nechme ale meteorology a amatérské meteorology jejich pro laika složitým popisům. Zajímavé je podívat se i na samotné satelitní snímky, na které tak Krejčí nepřímo upozornil. Na webu jich je k dohledání bezpočet a člověku doslova vyrazí dech. Jsme zvyklí, že stopa za letadlem většinou ihned vzápětí mizí. Přesto nám některé snímky z družic, jako třeba tento, ukazují neuvěřitelnou změť čar nad určitými oblastmi. Jsou to obyčejné ´contrails´?


Radim Tolasz z ČHMÚ pro to má vysvětlení. "Jsou to standardní contrails (čáry za letadly) nasnímané jedním ze spektrálních kanálů družicí MSG/EUMETSAT. Navíc při východu slunce a tedy s hodně bočním osvětlením," vysvětlil pro Prvnizpravy.cz.

Krejčí také odkazuje na celou řadu zajímavých videí. Například na tomto videu ; zrychlené záběry v jeho úvodu slibují nezvyklou podívanou. Místo toho, aby se stopy za letadly rozpouštěly, vytvářejí poměrně rozsáhlou oblačnost a z původně modré vymetené oblohy udělaly oblohu skoro zataženou. Krejčí doporučuje i následující video.

Asistent poslance: Jde o postřik ve prospěch GMO?
Redakci Prvnizpravy.cz také kontaktoval člověk, který pracuje jako asistent poslance, ale přál si zůstat v anonymitě. V rozsáhlé mailové korespondenci předkládá spoustu odkazů a zajímavých tvrzení. Problematikou se prý zabývá roky a je ve spojení s řadou podobně smýšlejících lidí v zahraničí, včetně lidí z politických kruhů.

"Jeden kolega ze zahraničí mi o ´chemtrails´ vyprávěl a došli k zajímavému závěru. Udělali v místě, kde se objevovaly čáry na nebi, rozbor půdy - a ejhle. Zjistili, že v půdě se nachází stopy baria a hliníku! Což v podstatě jsou složky, které se dodávají do kerosinu, paliva pro letadla. Problém v naší ´banánové´ republice, která umožní snad všechno všem je, že legislativa ČR umožňuje přelety jakýchkoliv letadel bez povolení vlády," uvedl pro Prvnizpravy.cz asistent poslance.

A nabízí poměrně divokou spekulaci - jedná se o chemický postřik ve prospěch geneticky upravovaných plodin. V půdě, kde jsou podobné látky, se totiž normálním plodinám dařit nebude a právě to firmy, které se na produkci GMO plodin zaměřují, potřebují.

Že by k něčemu takovému mohlo za zády občanů docházet, mu nepřipadá nereálné. Připomíná, že veřejnost také nic nevěděla o tom, když letadla CIA vozila teroristy k výslechu na americkou základnu v Polsku s mezipřistáním v Ruzyni.

A co na to NATO?

Redakce se také pokoušela zjistit, jak na podobné dotazy budou reagovat některé státní instituce, pod které by problematika mohla spadat.

Už jsme uvedli, že různých vysvětlení existuje celá řada - od kontroly počasí přes chemické postřiky až po armádní projekty. Proto i institucí a úřadů, kterých je možné ptát, je vícero. Protože po "klimatickém" vysvětlení jsme pátrali v minulém díle, kdy jsme oslovili ministerstvo životního prostředí, úřad vlády ČR, meteorology, eurposlance či politiky Strany zelených, tentokrát jsme se zaměřili na možné armádní vysvětlení.

Samozřejmě s vědomím, že pokud o nějaký tajný projekt skutečně jde, armáda ho jistě nebude potvrzovat zvědavým médiím. Nicméně jsme chtěli vědět, jak budou úřady na podobné dotazy reagovat.

Oslovili jsme proto například ministerstvo obrany či informační kancelář NATO v České republice. Tázali jsme se opět na modifikaci počasí, na ´chemtrails´ jako takové i na možnou souvislost s projektem HAARP (High-frequency Active Auroral Research Program se sídlem na Aljašce), ; kterou některé teorie naznačují.

"Informační centrum NATO v Praze bohužel nedisponuje zdroji informací, které by umožňovaly na váš dotaz odpovědět. Pracujeme s veřejně dostupnými zdroji, v nichž se nám informace k této problematice ve spojitosti s NATO zatím najít nepodařilo," odepsal v reakci na dotaz Petr Zlatohlávek z informačního centra NATO.

"S žádostí o informace k tomu, zda je ČR informována o daných operacích či o spolupráci na daném projektu v rámci NATO, vám doporučujeme obrátit se na Ministerstvo obrany ČR, které by jako jediné bylo oprávněné na tyto otázky odpovědět," odkázal.

Ministerstvo obrany: Projekty ovlivňující počasí neplánujeme
Na ministerstvo obrany jsme se obrátili souběžně. S odpovědí si tam dali záležet. Ozvali se asi po týdnu a na dřívější urgence odpovídali s prosbou o trpělivost, že ještě nemají všechny inforomace k odpovědi potřebné pohromadě.

Konečné vyjádření se ale dalo očekávat. "Složky Ministerstva obrany České republiky se otázkou ovlivňování počasí nezabývají a ani v budoucnu neplánují takovéto projekty. Ministerstvo obrany rovněž není v ;této oblasti zapojeno do žádných programů NATO či jiných států. Své dotazy na NATO a US ARMY vztahující se k ;ovlivňování počasí proto doporučujeme směřovat na tyto organizace," napsal Jiří Štábl z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Na dotaz ohledně zvláštních kondenzačních stop za letadly pak ministerstvo odpovědělo, zřejmě inspirováno prohlášeními meteorologů: "Výskyt kondenzačních sledů za letouny je přirozeným fyzikálním jevem. Tvoří je kondenzáty vodních par z ; tryskových motorů vznikající za příhodných okolních atmosférických podmínek. Rozdílná doba rozpouštění či udržení kondenzačních sledů pak záleží na stabilitě zvrstvení atmosféry," napsal Štábl.

A aby bylo jasno, dodal, že v dotaze nastíněný problém nemá s realitou nic společného. "Jakékoliv spekulace o vypouštění chemických látek s ;cílem umělého vytváření mraků či k ;jiným účelům v ;rámci přeletů letounů NATO nad českým územím jsou naprosto irelevantní."

Součástí odpovědi bylo - vypadá to, že snad už povinná výbava pro takové příležitosti - nám už dobře známé tiskové prohlášení ČHMÚ a spřízněných institucí, které jsme citovali v minulém díle. "V ;příloze vám pro váš širší přehled v ;dané problematice navíc zasíláme tiskové prohlášení, které bylo vydané 17. února 2010 v ;Praze. Jedná se o Společné vyjádření Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ÚFA AVČR), Katedry meteorologie a ochrany prostředí Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (KMOP MFF UK) a České meteorologické společnosti (ČMeS) k problematice tzv. ´chemtrails´," uvedl tiskový mluvčí.

Redakce se zajímala i o to, zda má česká strana nějaké informace o projektu HAARP a zda tento projekt spadá pod NATO. "Výzkumný projekt HAARP se dle volně dostupných informací zabývá chováním ionosféry ve vztahu k ;možnému šíření komunikačních signálů," odpověděl mluvčí v duchu oficiální propagandy, která tvrdí, že jde jen o neškodné výzkumné zařízení. Proč ho ale před časem koupila americká armáda a do přísně střeženého objektu nikoho nevpouští, můžeme tak jen spekulovat.

"Jedná se o americký projekt a složky Ministerstva obrany České republiky do něj nejsou zapojeny. Se svými případnými dotazy na projekt HAARP se proto prosím obraťte na americkou stranu," odpověděl Štábl.

Dobrá, podobnou odpověď jsme čekali. Pokud jde o tajný projekt, určitě ho armáda neprozradí prvnímu novináři, který se na to zeptá. K dobru ale musíme ministerstvu přičíst to, že dotaz nesmetlo ze stolu hned po odeslání mailu jako bláznivou konspirační teorii, ale vážně se jím zabývalo a na odpovědi pracovalo týden. I když nevím, proč na těch pár vět potřebovalo tolik času.

Přelety letadel NATO: Desítky až stovky týdně

Protože mnozí zastánci ´chemtrails´ věří, že podivné stopy nevytvářejí obyčejné letouny (stopy se totiž objevují tam, kde nejsou letecké koridory, často se podivuhodně kříží nebo zatáčí, podobně jako brázdy na poli po kombajnu) a naznačují, že jde zřejmě o projekt probíhající pod pláštíkem NATO a za použití vojenských letadel, redakce se ještě dříve ministerstva obrany tázala na přelety letadel NATO.

Od té doby, co existuje "Open Skies Treaty" a letadla NATO tak mohou libovolně létat na základě kdysi vládou daného souhlasu, nebylo by totiž nereálné, aby případný tajný projekt probíhal právě pod hlavičkou Severoatlantické aliance.

Redakce Prvnizpravy.cz tak například zjistila, že týdně se takových přeletů letounů NATO uskuteční desítky až stovky.

Odpovědí se na ministerstvu opět ujal Jiří Štádl. Pro lepší srozumitelnost přetiskujeme celé otázky redakce spolu s odpověďmi ministerstva.

Otázka Prvnizpravy.cz (PZ): Disponuje Ministerstvo obrany přesnými údaji, kolik letů letadel NATO nad českým územím probíhá za den?
Odpověd Ministerstvo obrany (MO:) Trvalé povolení k ;pohybu letadel NATO nad českým územím bylo vydáno na základě usnesení vlády ČR a Ministerstvo obrany jej má k ;dispozici. Přesný počet přeletů a jejich aktuální stav jsou nepřetržitě sledovány Střediskem řízení a velení (Control and Reporting Centre – CRC) a informace o těchto přeletech a průjezdech jsou shromažďovány u Odboru vojenské dopravy Velitelství sil podpory (OVD). Evidovány jsou pouze přehledy letů a průjezdů, nikoli okamžitý stav. „Informace o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států uskutečněných přes území ČR“ jsou předkládány vládě ČR a Parlamentu ČR a jsou shromažďovány u OVD.

PZ: Má o těchto letech přehled řízení letového provozu (ŘLP) ?
MO: Jak již bylo výše uvedeno, přesný počet přeletů a jejich aktuální stav, nepřetržitě sleduje CRC a samozřejmě i Řízení letového provozu (ŘLP).

PZ: Řídí se tyto lety nějakým plánem, který by byl MO / vládě znám?
MO: Každý vojenský let musí být předhlášen 48 hodin před uskutečněním na OVD, který verifikuje jeho oprávněnost, a to v ;souladu s ;usnesením vlády ČR, viz. bod 1. Informace o předhlášených a verifikovaných letech je předána OVD na CRC. Vlastník / operátor letounu následně podává tzv. letový plán, kde je uvedeno OVD vydané číslo vojenského povolení. Letový plán je pak zveřejněn po pevné telekomunikační síti (Aeronautical Fixed Telecommunication Network – AFTN), ve kterém jsou zahrnuty všechny pozemní kontrolní a řídící střediska letového provozu. Lety NATO se, obdobně jako ostatní (i civilní lety), realizují na základě zmiňovaného plánu, který obsahuje přesné časy a trasu letu (koridory). Výjimku tvoří letouny zařazeny v systému "včasné výstrahy NATO" (AWACS) a lety pro humanitární a záchranné účely, u nichž je lhůta na předhlášení zkrácena. Ostatní opatření se na ně však vztahují obdobně.

PZ: Existují informace o tom, kdy přesně a v jakém čase a po jaké trase letělo letadlo NATO ten který den. Vláda kdysi dala oficiální souhlas s přelety těchto letadel. Jak konkrétně to v dennodenní praxi probíhá už vláda nesleduje?
MO: Na lety letounů NATO se každoročně uděluje tzv. trvalé povolení, které je uděleno zmiňovaným usnesením vlády ČR. Tyto lety už v ;praxi nejsou vládou ČR, vzhledem k jejich množství (desítky až stovky přeletů týdně), aktuálně ;sledovány. Vláda ČR a obě komory Parlamentu ČR jsou o všech uskutečněných letech informovány zpětně, prostřednictvím „Informace o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států uskutečněných přes území ČR“, a to za každé pololetí.

Každý ať si z odpovědí vezme, co chce. Bez ohledu na ´chemtrails´ je ale jasné, že výskyt přeletů letounů NATO je mnohem masivnější, než by se dalo čekat a že Česká republika má v rámci schvalovacího procesu jen minimální možnost nahlédnout, co se vlastně děje. Politici jsou informováni až zpětně.

Známý pilot: Divné bílé šmouhy
Zatímco oficiální místa tvrdí, že vše je v pořádku a netřeba se ničeho obávat, podařilo se nám sehnat i jiné výpovědi. Prvnizpravy.cz oslovily pilota, který se s oficiálními vyjádřeními spokojit nehodlá.

Třiasedmdesátiletý známý pilot a spisovatel, Čechoaustralan a rodák ze Žižkova, kde chodil do třídy s Jiřím Krampolem, žije nyní v australském Melbourne. Evžen Kulič má sice podobně jako Krampol smysl pro humor, je ale vážně přesvědčen, že to, co vidíme na obloze, obyčejnými čárami není.

Kulič přitom může být považován za experta, protože létal s proudovými tryskáči a o kondenzačních čárách mnohé ví. Pilot to byl excelentní, když ho i přes jeho "reakční" názory nechali létat s československými prezidenty - Kulič byl totiž mimojiné pilotem vládních speciálů.

Exklusivně pro Prvnizpravy.cz popsal, jak se s tímto jevem setkal v Austrálii. Protože Kuličův příspěvek je netradičně pojatý, rozhodli jsme se ho nechat v téměř nezměněné podobě. Za humorným podáním ale stojí závažná vyjádření:
"Několik let se nám tu na obloze dělají takové dlouhé bílé šmouhy. Ono se to pak rozplizne přes celou oblohu a visí to tam celý den. A opět ta staroba a přemýšlení. Vždyť to tam dříve nebývalo. Že by znak globálního oteplování? A tak sednu k bedně (víte, já tak říkám komputoru) a již ťukám mému příteli do Hradce, Milanovi, který byl meteorolog. Má ještě nějaké známé, kteří se touto precizní činností zabývají dodnes. Já jako proudový pilot meteorologii považuji spíše za nějaké zvláštní náboženství. Ale k věci. A již mi odpovídá „Evžene, to jsou přeci kondenzační stopy, hrome - přeci jsi lítal na Migu, tak to znáš.“ A je pokoj.

Ale ouha. Ve Mullumbimby (strašný jméno co? To víte, Austrálie) ve státě NSW, kde žije syn, se těm, co ty „kondenzační stopy“ na obloze dělají, utrhla ruka. A vznikla ošklivá dětská epidemie podobná chřipce. Lidé žalovali stát. Ale jako vše se to rozmazalo do ztracena. Protože „stát“ řekl, že to nedělá a neznámého pachatele za ruku nechytli. Totéž proběhlo v Západní Austrálii.

Volám do Států. Žije tam dcerka. Bere to zeď, komputorový specialista. Je Indián. ; „Tak co“ ptám se, „máte tam taky ty šmouhy?“ „Jaké šmouhy?“ ozve se ze sluchátka. „Myslíš chemtrails? Samo. To se přeci dává na oblohu, kvůli slunci, aby tolik neopalovalo. Vždyť je to i v učebnicích a děti se o tom učí ve škole. Co je na tom špatného?“ „Nic - nic, jen tak se ptám a jak se máte?“ zakončuji debatu. „Děti trochu kašlou, jinak dobrý. A ty?“… Pokládám sluchátko.

A bzučí mi v hlavě slovo ´chemtrails´ a to, že to je oficiální program státu. A zase. To víte, starej dědek, času dost a tak v té hlavě se to honí dokola. Představte si, že někomu stojíte za to, aby skoro každý den na obloze nadělal takovýhle šmouhy, sypal vám je na hlavu a tak vás chránil, místo opalovacího krému, před slunkem. A dělá to zadarmo. V duchu počítám, co milionů to musí stát. Ne korun, ale dolarů. Peněz, které by se nechaly použít jinde. No není to krásné?

Kulič poté přechází k tvrzení, že obyčejný altruismus vlád to zřejmě nebude, za projektem se zřejmě skrývá něco jiného. A nabízí tak další možný výklad.

"Nechali jsme z toho prachu, usazeného na rovných, předem připravených plochách, udělat na universitě rozbor. Bylo to zdarma – študáci jsou na celém světě stejní - měli pochopení. Bylo to opět na bázi fluoridu sodného, o kterém podrobně píši ve své poslední knize ´Tajemství experimentu Philadelphia".

Vyvozuje, že podobně jako v jiných projektech válečných a poválečných může být i zde používáno fluoridu sodného k "otupování" populace. Se zjištěním, že fluor dokáže s otupením lidské aktivity divy, přišli už za války němečtí vědci.

"Fluor do vody a z člověka se stane hodný tažný kůň, co nekope, spokojeně kývá hlavou a raduje se z toho, že si koupí auto, se kterým stejně jezdí jen do práce, má kde bydlet, v baráčku, který po celý život splácí a v sedmdesáti či dříve pojde. Vůbec si neuvědomí, že vlastně celý život je v něčích rukou," tvrdí Kulič. A upozorňuje na to, že fluor se přidává do vody pod záminkou ochrany zubů v podobném množství, které němečtí vědci v táborech vyhodnotili jako ideální a nejúčinnější dávku, aby lidé byli poslušní a přitom neztráceli rozum.

Kulič se také odvolává na zprávu amerického špičkového chemika Charlese Eliota Perkinse a jeho hlášení adresováho Lee Foundation for Nutritional Research v Millvaukee z října roku 1954, které bylo 31. ledna 1995 odtajněno a přetištěno v časopise „The American Mercury.“

"Tento chemik vysloveně prohlašuje, (kromě oznámení, že fluorid sodný je dodáván do vody pod záminkou ochrany zubů), že fluorid sodný se zmíněnou ochranou zubů nemá nic společného a že by se našly daleko účinnější a levnější prostředky. Že to je podle nacistické filozofie přípravek na otupení a omezení svobody lidí, kterým je tato infikovaná voda podávána. Končí šokujícím poznatkem: Přípravek otupuje malou areu v mozku která přináší individuelní sílu. Tuto část mozku zvolna otravuje a narkotizuje, až je asi po ročním působení zcela vyřazena. Tyto osoby již nikdy nebudou tím čím bývaly předtím," říká Kulič.

To jsme se nakonec od ´chemtrails´ hodně vzdálili, ale alespoň to charakterizuje šíři různých výkladů a vysvětlení tohoto zvláštního jevu.

Kulič své vyjádření zakončuje se svým typickým humorem. "Ale o věci, kterou nikdo nedělá, můžeme směle říci, že neexistuje. Vy v Česku ale máte výhodu, že na vaší obloze září jenom sluníčko a když tam jsou šmouhy, tak to jsou pouze ´kondenzační stopy´ - žádný chemtrails. Zdravíčko. Evžen Kulič, Austrálie."

(redakce Prvnizpravy.cz se bude tématem i nadále zabývat v dalších dílech. S případnými podněty a náměty se obracejte na adresu zc.yvarpzinvrp@sotrabi)


(Adam B. Bartoš, foto: arch.)

11 komentářů:

 1. Co na to říct... Díky!!!

  OdpovědětVymazat
 2. Chemtrails, geoiengineeringem a cloud seedingem se tady už zabývali mnozí několik let, práce pana Bartoše je vyjímečná v tom, že to není jen přepis ze zahraničních materiálů či osobní domněnky, ale že je schopen a ochoten investigovat na konkrétních úřadech, což je dáno především jeho letitým zaměstnáním jako zvídavý novinář.

  Děkuji panu Bartošovi za cenné informace, jako že nad ČR proletí za týden až stovky letadel NATO (a malé stíhačky to patrně nejsou).

  Líbil se mi i napád, jakým v Austrálii ten důchodce chytal "spad":
  Důkladně savem, lihem, a nakonec čistou vodou omytá větší hladká deska 2m2 (sklo, plexisklo). A na toto několik dnů chytat spad a "opar" při chemtrailsování. Deska musí být dobře vyrovnaná do vodorovna.
  V případě deště či příliš velkého mrholení nutno schovat do místnosti bez velkého množství prachu a průvanu. Opřít o stěnu v kolmé poloze, ale nesmí se dotknout plochou stěny, aby nenachytala prach.
  V případě většího větru je také dobré desku schovávat, aby nebyla zaprášena falešnými nečistotami z pozemních zdrojů.
  Pak se to za několik dnů či týdnů "chytání" chemtrailsů "seškrabe" a dá na rozbor do důvěryhodné (nejlépe VŠ) laboratoře, případně do dvou. Neříkat odkud to pochází, aby nebyl ovlivněn výsledek. Rozbor na prvky (fluor, hliník, barium, jód, stříbro), případně bakterie.

  OdpovědětVymazat
 3. Zajimavý článek

  http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/tenaruv-blog.php?itemid=10791

  OdpovědětVymazat
 4. Pamatujete, jak nám na základní škole vnucovali fluoridové tabletky? Naštěstí už čím dál více lidí chápe, o co vládám jde.

  Pamětníků modré oblohy žije také dost. Kdo tvrdí, že chemtrails neexistuje, má krátkou paměť.

  OdpovědětVymazat
 5. Rád bych se pozastavil nejen nad místními "pochybovači" a jejich myšlenkovými pochody. Tito lidi popírají celý proces postřiku planety, sami sebe považují za odborníky v této problematice, a přitom nepřinesli jediný důkaz či logický argument. Jsou tak zaneprázdněni posměšky a zaobíráním se nepodstatnými věcmi, aby dosáhli "svého", že nejsou schopni pracovat s fakty, které jsou jim předkládány.

  V dokumentu What in the world are they spraying je záznam z konference amerických geoinženýrů, kteří veřejně mluví o tom, že POSTŘIK PLANETY SKUTEČNĚ PROBÍHÁ.

  Chápete? Jaký má smysl se dále dohadovat s lidmi, kteří nejsou schopni z toho faktu sami pro sebe vyvodit, že POSTŘIK PLANETY A LIDÍ SKUTEČNĚ PROBÍHÁ.

  NA KONFERENCI ZAZNÍVÁ Z ÚST SAMOTNÝCH GEOINŽENÝRŮ JEJICH PLÁN NASTŘÍKAT DO ATMOSFÉRY 10 MEGATUN HLINÍKU. NA OTÁZKU ZDA TO NEBUDE MÍT DOPAD NA LIDSKÉ ZDRAVÍ SE CHVÍLI ZASEKNUL A ODPOVĚDĚL? ŽE DODUD NEBYLY PROVEDENY V TÉTO OTÁZCE ŽÁDNÉ VĚDECKÉ STUDIE.

  Takže prosím nedohadujte se už nadále s těmi, kteří toto popírají a nejsou schopni ničeho jiného, než jen přihlouplých posměšků a naučených frází. Takoví lide potřebují naši pomoc, protože neumí vyvodit z faktů logické důsledky a nejsou ochotni realitu přijmout ani když o ovlivňování počasí slyší od samotných tvůrců těchto operací.

  Lotus.

  OdpovědětVymazat
 6. DObře, chemtrails ve skutečnosti neexistují. Akorát existuje zvláště některé dny velice znečištěná obloha jakýmsi leteckým provozem. Tak to vidím jako obyčejný občan, pozemšťan. Takže máme nejen planetu znečištěnou činností některých lidí, ale už i znečištěnou oblohu a je mě divné, že to různé instiuce vůbec nevnímají. Kdo to tam potom tedy sedí?? Prostě vůbec nevím, co si mám myslet o světě. Mám vzít to, že se jedná o normální contrails a nic už neřešit?? Tak to tedy: "Nazdárek". Nemám zájem přijímat neschopnost oficiálních institucí za svou pravdu.

  OdpovědětVymazat
 7. Krucinálfogot! Evžen na to kápnul. O článek níže píše čtenářka mj.: od roku 2005 došlo k jakési změně…
  Já si přesně pamatuju rok kdy jsem si všimnul změny. Zabývám se colormanagementem a měřením barev a jejich správné reprodukovatelnosti v tiskovém procesu. Na změnu barev jsem extra háklivej. Tenkrát v roce 1996 začlo léto už v květnu. Zrovna jsem dětem napouštěl na zahradě bazének a už od rána mi neseděla barva oblohy a okolního světla. Bylo moc modrý. Vyjádřeno teplotně bych to odhadl na cca 6500K. Barevná teplota denního světla by měla být cca 5500K. Neumím vysvětlit jak se toho dá dosáhnout. Leda nějakým filtrem který odfiltruje část červeného a žlutého spektra.
  Taky od té doby se moje zahradnické pokusy postupně zhoršovaly. Dnes už se mi nedaří vypěstovat skoro nic. Jestli je to hliníkem, baryem nebo fluoridem se dá hádat. Ale jedno je jisté. Pamětníci dobrých časů těm syčákům musejí pěkně lézt krkem. Protože jsou dosud jediní, kteří volají, že je něco špatně. Tuším, že se nám budou snažit co nejdřív zakroutit krkem. Třeba právě pomocí fluoridu.

  Loki

  OdpovědětVymazat
 8. ahoj Orgonete

  všiml jsem si nezvyklého jevu na HAA-RP aktivitě dne 20.11.2010 - mrkni ten spodní graf kolem 8mé hod šíře cca 2cm svislý pruh s vodorovným "šrafováním" že by ňáká novinka bo? možná "reset" :-)
  sv.


  http://137.229.36.30/cgi-bin/scmag/disp-scmag.cgi?date=20101121&Bx=on&Bz=on&submitForm=Update

  OdpovědětVymazat
 9. Hlavní fígl je v tom, že contrails nejsou jen z vodní páry a co2, stejně jako výfukové plyny aut. Žene se z toho ještě spousta smradlavej sr...k z nedokonalého spalování, a to v nemalém množství. Přeci jen, nad naším územím se toho kerosenu spálí X desítek tun. A letecká doprava houstne a houstne a houstnout bude.

  OdpovědětVymazat
 10. kdyžř na Benešovsku necháte na zahradě bílou vanu s vodou, po čase se potáhne narůžovělým filmem a smrdí po kerosinu
  kropí nás všemi možnými sajrajty s plány, které nám neříkají.

  OdpovědětVymazat
 11. Tady vůbec nejde o to že to míchají do paliva.Což je kravina. Mají na to prostě upravené práškovaci letadla , které mají práškovací zařízení pro ten prášek nebo aerosol a tím práškuji ten prášek . Jak to napsat jasněji a dementněji nevím. Je vidět že u mnoha lidí je už práce s jejich mozkem dokonána. Už vás zabili (duševně,spirituálně) a nejste schopni pochopit že lidí je na zemi jako sraček a nejlepší válka proti mase je v dnešní době tichá válka o které nikdo neví. Už se těším až přijde doba kdy se lidi stejně tak blbě budou ptát proč jsme tak nemocní? Proč nerostou rostliny které zemědělci pěstují? Proč vymírají zvířata ? Včelstvo ? ...už vidím ty moudra..."to na nás seslal Bůh a Planeta se nás chce zbavit. My lidi jsme tu planetu tak zničili a teď nám to vrací , dobře nám tak...Jací mi? Nejste vy ti stejní konspirátoři kteří říkaji ONI ? Oni vládnou , oni tahají za provázky ONI.....atd atd. Jenomže pro toho kdo ví kdo jsou ONI už ten obrázek dává smysl. Proč myslíte že jsou všechny západní státy v dluhu?Komu ten dluh dluží? Zřejmě těm o kterých se nesmí mluvit (jako Harry Potter:-)). Bankovní klany Rothschildů, Rockefelerů , Morganů ,Warburgů a jiným...Centrální banky jako americký Fed byli založeny těmito rodinami v roce 1913 a od té doby ovládají dolar. Kdo myslíte že stojí za Evropskou Centrální Bankou a Evropskou Unií?Kdo vlastní Reuters a Associated press od kterých přebírají zprávy zahraniční média? Opět Rothschildové .British petroleum? To samé. Zkuste se podívat na wikipedii "Rothschild Family" ať máte představu jak dlouho už to tato rodina v Evropě táhne ....hezký jasný den:-p

  OdpovědětVymazat

Komentáře prosím pouze věcné, k tématu, informačně přínosné, nikoliv pouze urážky autorů článků.
Komentáře moderuji podle svých časových možností.