21. února 2013

Bhutan bude první 100% organickou zemí

Bhutan bude první 100% organickou zemí 
http://naturalsociety.com/bhutan-to-be-first-country-to-go-100-organic/
Anthony Gucciardi, Natural Society, Feb. 18, 2013
Překlad: OrgoNetKdyby někde existoval národ, který by chápal smysl organického stále udržitelného hospodaření, byl by to národ složený většinou z farmářů. Takové místo vskutku existuje, a brzy bude prvním státem, který přejde na 100% organické zemědělství, a bude prošlapávat cestu ostatním, aby se tak stalo v globálním měřítku.

Himálajské království Bhutan je známo pro vysoký stupeň štěstí občanů, ale v blízké budoucnosti se chystá učinit něco ještě pozoruhodnějšího. Jeho premiér Jigmi Thinley učinil na konferenci o udržitelném rozvoji minulý měsíc Rio+20  významné prohlášení ohledně projektu organického hospodářství, který se dostal na první stránky všech státních novin. Nazývá se Státní organická politika, a je vedena prostým konceptem, že prací „v harmonii s přírodou“ se dosáhne nejmocnějších výsledků – a to vše, aniž by bylo obětováno zdraví lidí či životní prostředí. Znamená to odmítnout GMO, pesticidy, herbicidy, spreje na bázi fluoridu, vpád Monsanta, a získat spoustu vysoce kvalitních potravin pro 700 000 obyvatel Bhutanu. Jídlo, kterému se kdysi prostě říkalo „jídlo“. V prohlášení k ostatním politikům řekl premiér Jigmi Thinley: „Práce v harmonii s přírodou pomůže udržet plynulý tok přirozených výnosů.“

Půda v Bhutanu v současné době poskytuje zejména kukuřici, rýži, ovoce a některou zeleninu, a je v dokonalém stavu pro zahájení 100% organického farmaření. Navíc k tomu, že obyvatelstvo tvoří především farmáři, je zde i nesmírně bohatá půda, která dalece přesahuje to, co můžeme pokládat za organické. Některé půdy v Bhutanu jsou dosud nedotčeny krutými chemikáliemi jakéhokoli druhu, a k pěstování jsou používány tradiční techniky, které dosahují vysokých výnosů, aniž Monsanto strká ruce do kapes farmářů. To je v ostrém kontrastu se stavem v indické farmářské komunitě, která byla podvedena Monsantem a v důsledku toho dostala přezdívku „sebevražedný pás“  z důvodu narůstajícího počtu sebevražd (v r. 2009 jich bylo přes 17 000), zaviněných finančními krachy způsobenými společností Monsanto.

Australský poradce v Bhutanu Andre Leu vysvětluje: „Nemyslím, že to bude obtížné, protože většina zemědělské půdy je tam již přirozeně organická.“

Tento posun je zajisté inspirující, ale také nám připomíná, že v moderní společnosti je naprostým bláznovstvím označovat jídlo jako „organické“ či „tradiční“. Tito bhutanští farmáři nepěstují magické fazole nebo kouzelnou kukuřici, ale skutečné jídlo. Skutečné jídlo, tak jak se pěstovalo po tisíce let. Ale nyní, při existenci mnoha způsobů, jak učinit naše pěstované potraviny toxickými, zde pokládáme organické jídlo za něco, co je privilegiem určité třídy. A vlastně chceme pouze skutečné jídlo. 


21 komentářů:

 1. naprosto výstižné, vraťme se ke kořenům.

  OdpovědětSmazat
 2. ačkoliv tam mají již tv anteny,doufám,že tam nedojde toto http://www.youtube.com/watch?v=k1RasXw7iko http://www.youtube.com/watch?v=9uuLS1CyL-Q

  OdpovědětSmazat
 3. Super, stěhuji se tam. Chci žít zdravě a hlavně v klidu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jistě,ale je tu problémek s ukolem inkarnace...český kráter se svými protivy má svuj učební program...když jsem prchal v 1969 odsud, těsně než padla opět opona,zažil jsem na Západě to,co znamená vykořenění,..a návrat DOMU...ukol zde plním dosud,ačkoliv již by mi mohl někdo zazátkovat oči.....

   Smazat
  2. Nemusíš se stěhovat.Stačí pravici vyhnat do USA a levici do Ruska a zbytek už záleží jenom na nás.

   Smazat
 4. Im tam zopár krát preletí práškovacie lietadlo a už nebude nič...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano...jen tak dál. Tato věta je hodna "duchovního"žáka. Negujem...negujem...negujem...
   Alenka

   Smazat
 5. Já se radostí pose*u,balím baťoh, vercajk, MMS proti malarii a valim.Nevíte, jak se tam mluví?

  OdpovědětSmazat
 6. ved to je staré, no i tak správne... 15.12.*2012 som o tom písal na FB..

  OdpovědětSmazat
 7. Ano, to je třeba pochopit! Není třeba nic, nic, z materiálních hodnot. Stačí nám zdravé jídlo a žít v harmonii se zvířaty. Jelikož jsou lidi ty nejhorší zvířata na zemi, ( zabíjet pro zábavu ? Konzumovat, ale neprodukovat ? ) půjde všechno do howen.

  Viktor

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dokud si budou lidé podle přirovnání jako "vlk vlku vlkem", dotud se nemohou poměry zásadně zlepšit pro nikoho, ani dole, ani nahoře ! A máte svatou pravdu, když říkáte, že lidi jsou nejhorší zvířata na Zemi !!!

   Smazat
 8. Nevím jestli znáte stávající zákony ohledně menších farem. Žiju to pátý rok a jde to jasně k likvidaci čehokoli "bio" a "perma" a "zdravé" a to nejen kvůli chemtrails. Pár záběrů z Ameriky,kde vám likvidujou blbej maxi květináč osázenej vámi vypěstovanejma paprikama už tady mezi lidma běhá. A co na to říkaj? To se prej může stát jen tam, ale ne u nás. Ani nechci být organizován a hlášen v žádné organizaci. Ze zákona máte povinnost nahlásit ,že vlastníte větší zvíře ( ovce.koza,kůň ) a tím jste vedeni jako HOSPODÁŘSTVÍ. Malá zvířata zatím ok ..... ale to je jen otazka času. Stačí malej virus na králíky nebo slepice v jedné vesnici a je po žížalkách. Zahrádkáři bacha. A navíc jsme češi - práskačství stále kvete. Jarin

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O českém práskačství, udavačství všeho druhu, je o nás ve světě dobře známo. Proto si tu všichni cizáci dovolují a dělají (pohrdají námi !), co se jim zlíbí !

   Smazat
 9. takže si mladý nadšenec zafačuje bágl a nastoupí do rikši...eeekologicky směr Bhutan...Figura se tedy odstěhuje a co DUCH a zažrané myšlenkové stereotypy,?? Tam si totiž vychutná svou karmickou zátěž,potažmo svuj ukol v jiném LEVELU,jak se cool česky říká....takže níčemu neuteče..sám před sebou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Osud to má stanoveno neodvolatelně a jasně - co se komu má stát, před tím nikdo neuteče, ani nikde jinde na Zemi ! Vzpoměňte si na zajímavý fenomén - nezvratný osud. Na základě skutečných událostí vznikla i filmová řada stejnojmenných filmů ! Jen akčněji a krvavěji upravená...

   Smazat
 10. Horní Mokropsy a Bhután....je nějaký rozdíl? http://www.youtube.com/watch?v=WILHGKBtKyA

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mokrého psa z Horní jsem už viděl, ale psa z Bhútánu ještě ne :-)))

   Smazat
 11. Ještě před dvaceti lety jsme tu měli totéž. Na vesnicích , ale i v chatařských oblastech to jen vzkvétalo. A bez hnojiv. Těšilo nás to. Uměli jsme to. Není třeba hledat inspiraci až někde v Bhutanu.
  Myslím si, že až bude třeba, tak to své umění opět v sobě najdeme. Nepotřebujeme se učit od jiných. Jediné, co potřebujeme je, zbavit se tohoto systému, který všem zahrádkářům a hospodářům podráží nohy v podobě nařízení, daní, času, financí a v neposlední řadě levného dovozu.

  dan.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To mi povídej ! A jak to ti nahoře dělají šikovně. Seznamy hospodářství ( pořídíš si dvě mini ovečky na chalupu na léto na vypásání a na podzim je dáš ustájit k místnímu zemědělci a ono je to hned hospodářství) pak sdružování do různých komunit (taky seznamy) a všechny ty "slevy" s kartama kde je vidět kolik jsi nakoupil semen a pod. a v neposlední řadě masivní nabídky dotací ( hlavně ty z EU který jsou přece výhodnější, ale taky se jich většina co obsahují jen čisté produkování potravin zamítá). Mají přehled. Komu ty seznamy předají a za jakým účelem?
   Přiznám se, že to co mi pomáhá je můj genofond Čecha. Vždycky jsme si jako národ našli nějakou cestu jak obejít ty nesmysly v zákoně ( jasně,že to někteří zneužíváme - třeba já vyrobím za rok asi 25 kg kozího sýra pro přátele, oni mi to zaplatěj a já to s klidem v srdci nezdaním )
   Příjemný den J

   Smazat
  2. Jasně. Žumpu je třeba pravidelně vyvážet, nejlépe na zahradu, jako to dělával můj děda :-))))

   Smazat
 12. kuknite toto
  http://www.csfd.cz/film/230539-bhutan-hledani-stesti/videa/?type=1

  OdpovědětSmazat

Komentáře prosím pouze věcné, k tématu, informačně přínosné, nikoliv pouze urážky autorů článků.
Komentáře moderuji podle svých časových možností.