11. února 2013

Co o nás ví telefon?

Telefonní operátoři musí zaznamenávat pohyb svých klientů.
Z dat se dá zjistit, kde klient bydlí, pracuje, kudy cestuje a co během dne dělá.
Podívejte se na mapě, co jeden z operátorů zaznamenal o třech dnech života studenta Jana Cibulky.
http://data.blog.ihned.cz/c1-59259950-data-retention-zivot-v-zaznamech-mobilniho-operatora

Co o nás ví telefon? 
6. 2. 2013

Vysokoškolský student Jan Cibulka dokázal od společnosti T-Mobile získat podrobná data, která o něm nashromáždila. V Česku je vůbec první, komu se to povedlo. Prolomil tím zákon o elektronických komunikacích, podle něhož lidem do takových údajů, jednoduše řečeno, vůbec nic není. Jeho boj ale nebyl jednoduchý, i když jako v obdobném případě německého politika Malteho Spitze nedospěl až k soudu. Přečtěte si, jak svou zkušenost popisuje:

Podle zákona o „data retention“ (uchovávání dat) platného od loňského října se aktivita i pohyb našeho telefonu opět dopodrobna zaznamenává.

Pokud se zapletete do policejního vyšetřování, mohou si detektivové od vašeho telefonního operátora vyžádat takzvané provozní a lokalizační údaje. Jde o informace, s jakými čísly jste volali a esemeskovali, případně zda a kdy jste přistupovali na internet. Spolu s těmito informacemi se uchovává i identifikační číslo vysílače, který váš hovor, SMS zprávu či data z internetu přenášel.

A právě skrze polohu vysílačů je možné dovodit, kudy se mobilní telefon přibližně pohyboval. Zvlášť markantní je to v případě, že máte některý z „chytrých“ telefonů, takové zařízení se totiž každou chvíli připojuje na internet (kvůli kalendáři, e-mailům, mapám) a zaznamenává se tak prakticky každý váš krok.

V následující aplikaci si můžete zobrazit tři dny z mého běžného pracovního týdne. Mapa vám ukáže, odkud jsem volal, posílal zprávy či se připojoval na internet. To poslední pak prakticky z každého místa, kde jsem se chvíli zdržel.

Tlačítkem Přehrát spustíte animaci pohybu telefonu. Když animaci zastavíte, můžete pomocí myši nebo šipek na klávesnici posouvat časovou osu. Klikáním na jednotlivé události zobrazíte detaily.
8 komentářů:

 1. začínal jsem s Twistem,posléze jsem vystřídal všechny předplacenky u všech operátoru...JEDNOU jsem se upsal paušalu,když kyslík nabídl datovou sim kartu s paušálem zlevněným o dvěstě,čili za současných kradouskových dph 134měsíčně...je v tom posílání sms...a v dual sim Bojovníkovi sídlí Vodafone za 7na hodinu,kterou požívám na Voocall Callback,když nejde voip přes tu první 3G datovku...pokud možno vše mám vypnuté,kromě přijmu hovoru a hovory vedu přes handfree slucháta ,nebo hlasitý reprák..Mozkovna si hoví...a výsledek???Nevolil jsem KODLA...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proto je ta síť přenosových věží mobilních operátorů tak hustá, a stále se ještě zahušťuje dalšími stožáry a věžemi po celé ČR ! K něčemu se zřejmě schyluje, poněvadž Dientsbier v médiích prohlásil, že "je silná poptávka ve společnosti po pevné ruce (režimu)". Tzn.že hnědé košile (fašisti, nacisti, totalitáři prostě žalářníci a mučitelé všeho druhu) jsou opět nebezpečně na obzoru ! Nenechte se ošálit, Zeman je jen dobře promyšlená zástěrka toho, co mají ONI v plánu proti nám !

   Vymazat
 2. http://www.pentablue.net/temata/11001.html

  OdpovědětVymazat
 3. Na Václavák, všichni!

  OdpovědětVymazat
 4. Kdyby se lidi na mobily vykašlali, totalitářské bestie by neměly šanci. ale to ne, mnoho z nás se musí zcela zbytečně sáhodlouze vykecávat, posílat naprosto zbytečné SMS a MMS a lichvářským operátorům ještě poskytují pohádkové zisky. Ti za odměnu data svých zákazníků přeprodávají různým šíbrům, agentům s teplou vodou a státu, který je náš nepřítel, poskytují veškeré údaje, které si mafiáni přejí a většině ovcí ani nevadí, že nám to svinstvo z mobilů ničí zbytky zdraví. To vám říká člověk, který byl původně naprostým nadšencem pro všechny moderní technologie. Sophie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čím více budete v zajetí industrialismu a techniky, tím větší budete jejich otrok !

   Vymazat
 5. no ja jeste dodam , ze samozrejme se po zadnych 6 mesticich zadna data nemazou a jsou k dispozici od pocatku zalozeni firmy u nas i pres zmenu vlastnika i stary faktury na zrusena cisla, prehled volani ,smsek i na predplacenkach. samozrejmosti je imei telefonu.
  no a co se tyce smsek tak ty jsou taky uchovavany cely, vetsina operatoru vidi jen prvnich par pismen - pro potreby reklamace zakaznika , jak prichozi tak odchozi sms. celej text vidi zas na technickym oddeleni kde ktomu maj pristupovy prava na cely text sms.
  smska ma navic jen 160 Bajtu .do 1 gb uloziste se jich vejde 6,7 millionu sms. takze to moc mista k zalohovani nezabere .
  jinak podle btsky uz dnes dokaze sam tlf urcovat pribliznou polohu- tlf se behem minuty pripoji k hodne vzdalenym btskam, i kdyz ma btsku ani ne 1 km od sebe tak cumi i 15 km daleko na par dalsich btsek.

  OdpovědětVymazat
 6. Je třeba ty jejich "babylonské" věže bourat !

  OdpovědětVymazat

Komentáře prosím pouze věcné, k tématu, informačně přínosné, nikoliv pouze urážky autorů článků.
Komentáře moderuji podle svých časových možností.