18. března 2013

Metorolog o počítačových modelech předpovědí počasí


Co jsou to vlastně meteorologické modely a komu slouží?


Už delší dobu mi v hlavě leží toto téma. Na meteorologických předpovědních modelech je v tuto chvíli totiž založena naprosto celá předpověď počasí, a to nejen ta dlouhodobější, ale i ta jeden den dopředu. Co udělá profesionální meteorolog, když chce vědět, jak bude zítra? Prohlídne si všechny dostupné modelové výstupy (mapky a grafy, které mu naprosto automaticky vyjedou na PC) a celé své vzdělaní uplatní jen v jediné věci – vybere ze zobrazených variant tu, kterou považuje za nejpravděpodobnější.

Většině lidí na tomto asi nepřijde nic divného. Dnešní (oficiální) věda prostě neumí předpovědět počasí jinak, než že se nacpou nějaké údaje do počítače a ten vyhodí přepověď. Na pochopení tohoto obrovského problému je ale potřeba vědět o těchto modelech nějaká data, takže to vezmu celé ze široka:

Meteorologický numerický předpovědní model je neuvěřitelně složitý počítačový program. Když chcete výpočty zjistit chování počasí v nějakém místě na delší dobu, než pár hodin dopředu, tak je totiž nezbytně nutné modelovat úplně celou atmosféru Země.
Počítače, které to dokážou, jsou jedny z nejvýkonějších počítačů na světě a jejich hodnota se pohybuje ve stovkách miliónů dolarů, tedy v miliardách Kč...
A takový výdaj za meteorologický počítač si můžou dovolit pouze vládní (příp. armádní) organizace nejbohatších států.
Aby mi zase někdo nepsal, že manipuluju s fakty a neuvádím příklady, tak vám tady vypíšu všechny důležité globální modely na krátko-střednědobou předpověď (které jsou civilně dostupné) a napíšu, komu patří:


 • GFS - Global Forecast System; americký model, patřící USA vládní organizaci NOAA, neboli National Oceanic and Atmospheric Administration, tedy Americké meteorologické službě, která je přímo napojená na všechny další vládní složky USA. Tato organizace stojí původně za celým podvodem s Globálním Oteplováním a na její popud bylo založeno nechvalně známé centrum IPPC.  Tento model je vůbec nejpoužívanější a navazují na něj, nebo z něj vycházejí, další méně známé modely, různých typů a účelů. Co se týče organizace NOAA, tak by to chtělo, aby někdo znalý rozkódoval jejich vlajku, protože mi na první pohled přijde velice pochybná http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c9/NOAA_Flag.svg

 •  ECMWF - European Centre for Medium-Range Weather Forecasts; Takto se jmenuje jak samotný model, tak organizace, které patří. Je to organizace patřící EU, financovaná Bruselem a se sídlem v Británii. To zní snad ještě "lépe" než předchozí, ne? Tento model má více částí – na různědobé předpovědi – a vychází z něj všechny lokální evropské krátkodobé předpovědní modely, včetně českého ALADINA, o kterém bude ještě řeč, protože to ani v nejmenším není doopravdy náš (čhmu) model, jako žádný lokální evropský. Mimochodem z porovnávání výstupů modelů GFS a ECMWF vychází téměř celá předpověď čhmú na 3-10 dní...
 •  Dále tu máme: GME - Německý model; GEM - Kanadský model; UKMO – Britský model; JMA – Japonský model...a všechny jsou napojené na sytémy gfs a ecmwf tedy na NOAA a EU. A ještě je tu další model patřící USA resp. NOAA, s názvem FAX.


Tak, to bysme měli všechny hlavní modely - a ty na menší úrovní patří stejně zase těm stejným státům a organizacím, takže je nemá smysl je ani zmiňovat.

Možná vás teď napadlo – a co nějaký ruský model? Nebo třeba čínský? Obě země přece dávají obrovské finance do výzkumu počasí, a to i oficiálně.

Zklamu vás, vážení – veřejně jsou dostupné pouze modely, které patří výše uvedeným státům, a ani čhmú nemá, co vím, žádný "cizokrajnější" model. 

Pak jsou tu ještě ty takzvaně lokální krátkodobé evropské modely, s předpovědí na 2-3 dny dopředu, v Evropě především v rámci projektu ALADIN, ve kterém je hodně Evropských zemí pod záštitou Francouzké státní organizace Météo-France. Model v každém takovémto státě počítá tu malinkou část atmosféry, co je v těsném okolí státu, a vyměňuje si neustále data s okolnímy ALADINy. Stejně ale dají dohromady jen kus Evropy a o zbytku světa dostávají data přímo od...zkuste hádat...od modelu ECMWF....

A přesně toto je ten slavný "český model ALADIN", jehož počítač stál "pouhých" 15 miliónů Kč. No bodejť když počítá počasí pro cca. 1/1000 rozlohy Země a to jen na 2 dny dopředu.

 Tak, teď už je myslím na první pohled vidět, co z tohoto v prvé řadě vyplývá.
Nejvyšší orgány klimaterorisky aktivních států mají prakticky pod naprostou kontrolou všechny meteorologické modely, co se v jejich "sféře vlivu" používají.
Algoritmy modelů jsou po léta vytvářeny obrovským množstvím lidí a mohlo do nich být zaneseno kdoví co...

A můj názor na to, jak je této situace využíváno je, že ve chvíli, kdy se někde v USA rozhodne o nějaké klimateroristické akci, tak jsou z centrály poslány údaje do meteorologických modelů, aby se v určitých chvílích výpočtů změnily hodnoty pro některá místa atmosféry, a model pak částečně počítá s plánovanou klimateroristkou akcí, a meteorologové si prakticky nevšimnou "ničeho divného". I tak ale samozřejmě jsou na modelech vidět seky a hlavně náhlé změny předpovědí. "Díky" tomuto ale přece jen předpověď tak na 4-5 dnů ještě "jakž takž" vychází.

To bysme měli k faktické stránce věci, a teď se pojďme podívat do psychologického efektu modelů, které jsou totiž přímo dokonalá vymývárna mozků a to především pro amatérské meteorology.

Co se týče profesionálních meteorologů, tak ti prostě v pracovní době prochází modely, konzultují, píšou předpovědi, ale celkově mají na věc vesměs docela střízlivý pohled.
I když, že by se někdy podívali v pracovní době místo do modely na oblohu, to ani ne, to max. středoškoláci – pozorovatelé na profesionálních stanicích – ale ti jsou tam pouze na zapisování dat a nikdo se jich na nic odborného neptá...
A mozek už mají "profíci" většinou vymytý z Vysoké, takže nejsou v tomto smyslu myslím ani ta hlavní cílová skupina vymývání mozků modely (navíc na ně jsou páky, jelikož je platí stát).

Daleko zhoubnější vliv mají modely na komunitu amatérských meteorologů. Za poslední léta jsem jich přes internet poznal mnoho desítek, letmo možná i stovek, tak mám o této "komunitě" velmi podrobný přehled.
Podívejme se na to, jak vypadá v dnešní době typické chování člověka, který se právě začal zajímat o počasí a o meteorologii. Že by začal sledovat oblohu, naučil se typy oblačnosti a začal studovat jak fungují v atmosféře různé procesy? Ne! Že by si začal vést zápisky o teplotách, srážkách, o sněhu? Kdepak! Hned jak si rozkliknou na internetu první meteorologické fórum, s cílem získat informace, tak jim naskočí, konce neberoucí diskuse, o výstupech meteorologických modelů a spousta odkazů a doporučení na ně. A nadšený začinající meteoamatér už s uchvácením sleduje různobarevné mapky předpovídaných teplot, srážek, větru, snaží se naučit číst v synoptických mapách, grafech, v modelových ansámblech.....a velmi rychle ho virtuální "meteorologická" realita naprosto pohltí.
Ti lidé už často nejsou schopní se v počasí radovat z přítomnosti. Když napadne sníh tak se neradují, ale nadávají, že na modelech je za týden obleva. Když jsou to bouřkoví nadšenci, tak nejsou rádi že dnes odpoledne se čekají bouřky, ale nadávají, že CAPE index potenciální konvektivní energie v předpovědi na 3 dny výrazně klesl...atd....
A i ti, kteří jsou alespoň trochu rozumní (nejčastěji trochu starší lidé; s rozsáhlou generací mladých nadšenců o stáří kolem 15 let je to nejhorší) a sledují i počasí za oknem, tak stejně u modelů sedí půl dne, každých 6 hodin nervózně čekají na aktualizace, nadávají, málem pláčou, nebo se  málem hystericky radují z toho co modely nakreslí na 3, 5, 7 dní dopředu; a přitom to je jen virtuální svět řízený klimateroristy.
Vážení... v tomhle opravdu nepřeháním, tohle je realita...
Zajímavostí je tu slovní hříčka model-modla; modely-modly...že by náhoda?  
    
A když si někdo chce vést "zápisky", tak si koupí meteostanici za 10 tisíc, která mu všechny údaje automaticky nahraje do počítače. Měření sněhu už lidé moc neprovádí, to se musí dělat ručně. Každodenní ručně dělané teplotní záznami si vedou vesměs jen lidé, kteří už sledují počasí víc jak 15-20 let.
A záznamy o oblačnosti...kde těm je konec??
Tak pak se nedivme, že si klimaterorismu nikdo nevšímá!

Pěkný den,
Snowman

P. S. Orgonet: Snowmane, jsi génius. Parádně jsi to napsal. Na něco takového čekám celou dobu, coby příslušník starší generace, co se na počasí ještě kouká z okna ...

9 komentářů:

 1. Ale prosím Vás občane, ve všem hledáte mouchy. Když nevyjde předpověď podle modelu dostříká se to a "a je to". Všechno zařídí nebeský Pak a Mat.

  OdpovědětVymazat
 2. Snowman,znam jednoho,je v Canade,ses to ty? :-).....proud

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nekompromitujte lidi-insidery, ochotné ke spolupráci na OrgoNetu, těmito hloupě zvědavými otázkami (to dělají jen provokatéři a notorické drbny),když bude chtít, sám zveřejní svou identitu !

   Vymazat
 3. Nevím ze kdy je článek, ale ohledně toho, že máme nějaký počítač za 15 milionů, tak ne. Máme počítač za 70 milionů. Viz třeba zde: http://technet.idnes.cz/zvrat-v-predvidani-pocasi-superpocitac-bude-varovat-cesko-pred-povodnemi-1r5-/tec_technika.aspx?c=A100122_132235_tec_technika_vse

  OdpovědětVymazat
 4. Děkuji Ti Snowmane za článek, obrovsky jsi mi pomohl a snad nejen mě.
  GFS a podobné modely snižují naši představivost a obrazotvornost . Mraky, sníh, déšť,slunce.. mě vzrušuje už 20roků, o fous jsem se nestal profesionálem-meteorologem.
  Cca před 13lety jsem na netu objevil GFS, a čím byl internet dostupnější, tím více jsem svou pozornost odkláněl od pozorování oblohy do pozorování monitoru.
  Jednou před cca dvěma lety jsem si uvědomil, že už nespolutvořím počasí( s dalšími tisíci podobných nadšenců), ale že jen vkládám sebe do modelu. Dal jsem si slib, že nebudu sledovat modely, bohužel mi to vydrželo jen měsíce.
  Naštěstí jsem objevil tvůj článek, který mě znovu přesvědčil, že se musím vrátit.
  Používám zase svou obrazotvornost a vášeň pro vzdušné masy. Přivolávám zahradnický deštík, zabraňuji květnovým vpádům arktického vzduchu, roztrhávám supercumulonimby na desítky malých a neškodných.........
  Oni už nedostávají mou živou energií do umělých modelů. Tahle boží energie zase slouží obyčejným lidem.
  --
  Světu mír, tanec a zpěv.
  Petr Tomšík

  OdpovědětVymazat
 5. Taky se dívám z okna :)), proto jsem si všiml, že slunce dnes zapadá na původním severozápadě tj. to je o 45° vpravo od původního západu kde byl před cca 30 lety. Zemská osa se za uvedenou dobu stočila k jihu což má za následek, že část arktidy se otepluje tj. taje, ledovců ubývá a u jižního pólu naopak ledu a sněhu přibývá, ale to se v rámci globálního oteplování ze zpráv nedovíte.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jakého služebného Džina máte vy ? :-)

   Vymazat
  2. Ježížmajá, co je to za blbost. Kdyby se osa Země sklonila k jihu (tedy vyhnula by se více z roviny rotace Sluneční soustavy - 23,4°), tak za půl roku pere Slunce zase do jižního pólu. Aby se rovina rotace Země měřitelně posunula, vyžadovalo by to gigantickou sílu, která by slapovým efektem vyvolala rozsáhlé poškození zemské kúry. To už byste asi do klávesnice neklepal.

   Vymazat

Komentáře prosím pouze věcné, k tématu, informačně přínosné, nikoliv pouze urážky autorů článků.
Komentáře moderuji podle svých časových možností.