19. března 2013

Metorolog: Radary, jejich kruhy a paprsky


K populárním jevům kolem radarů - kruhům a paprskům:

"Paprsky" jsou nepochybně často používaný zásah ... to je jasné, jsou to impulzy utajovaných části těchto zařízení. ;-)

Ale kruhy/vlnění těsně kolem radaru, jak je to vidět třeba tady na uvedeném snímku (kliknutám zvětšíte), tak to je - podle toho, co o snímací části radarů vím - pouze a jen nepřesnost radarového snímání. Radar snímá srážky pomocí paprsků, které vypouští pod různými úhly, systematicky a ve spirálovitém schématu. A u toho co je těsně nad radarem, tak se projevuje hodně oblast, kde radar poslal střed paprsku a kde okraj (někde jsem měl i náčrtek), a tam, kde poslal střed paprsku, se mu to promítne jako silnější srážky a kvůli spirálovité schématice snímání, jsou pak nad každým soudržnějším srážkovým polem nad radarem tyto kruhy patrné. Ale to je jen můj názor ;-) (Pozn. Orgonet: Já si myslím, že tahle vlnivá aktivita radaru je k tomu, aby to široké srážkové pole vyvolala/řádně rozprostřela... ale to je taky jen můj názor.)

24.9. půjdu na celodenní prohlídku radaru Skalky, tak jsem zvědav, co tam uvidím, resp. co mi tam ukážou... Má to být šestihodinová prohlídka, takže by tam prý měli lidem ukázat "všechno", takže jsem zvědav, jak budou maskovat určité typy přístrojů. :-D

P.S. Dneska jsem byl na té exkurzi radaru Skalky. Jak jsem čekal - neukázali nám téměř nic. 15min. nám vykládali "kecy" před radarem a pak nás na necelých 10min. vzali do jedné místnosti v budově radaru, kde byl pouze 1 počítač, na kterém nám pustili stručnou prezentaci, složenou z obrázků, které se dají najít na ČHMÚ webu; a pak nás poslali pryč... Neviděl jsem tam jediné zařízení. 8-)

Ale jednu zajímavou věc jsem se dověděl. Radar Skalky byl napůl financován armádou, která k němu má výhradně přístup. Původní ruská zařízení z devadesátých let byla v roce 2001 (těsně po vstupu do NATO) nahrazena Britskými. Radar Brdy je přímo ve Vojenském Prostoru a nikdo do něj nesmí (tam žádné exkurze ani nikdy nejsou). A byl postaven a zařízen americkými přístroji v roce 2000...

Orgonet: Díky! A co různé typy kruhových záblesků, jichž máme na blogu zachyceno mnoho?

(Meteorolog hbitě poslal odpovědi, a dává si odnynějška nick "snowman" :-))))

Snowman: K těm 3 obrázkům, na které se ptáš:

Naprosto zřejmá je situace na výše uvedeném snímku.
Tady jde o typické radarové "paprsky" - radary tady zřejmě nějakými pulzy spouští srážky z oblačnosti, která se na ČR evidentně vyskytovala, protože tyto "radarové srážky", jsou kombinované s běžnými.


Naopak o tomto (viz výše) si myslím, že to nemůže být snímek aktuálních srážek. To soudím hlavně podle té oranžovo-červené plochy v Polabí, protože takto silné srážky se mohou vyskytovat pouze v silnější konvektivní oblačnosti, v bouřkových jádrech; které i když by byla upravována, tak nikdy nemůžou být takoto pravidelná ani rovnoměrně rozhlehlá, kvůli celkové obrovské dynamice, kterou takováto oblačnost musí mít.

Na druhou stranu tu nepřipadá nepřipadá v úvahu rušení nějakými jednotlivými wifinami, kterým jsou tyto jevy často vysvětlovány, paprsků je prostě moc a jsou jaksi strukturované - takže si nemyslím že by se jednalo jen o chybu! 

Jako nejpravděpodobnější vysvětlení (tady ovšem jen čistě odhaduji), se mi jeví to, že snímací část radaru zachytila nějaké z těch vlnění, kterými zřejmě radary ovlivňují počasí; a promítlo se to do takového odrazu, který ale pochopitelně nekorespondoval přímo se srážkami.

A situace na posledním obrázku (viz výše) - tak tam se může jednat o různé věci. Pokud bychom to brali jako aktuální srážkový odraz, nedávalo by to smysl. Kruh je totiž ze srážek o intenzitě kolem 0,1mm h, tedy téměř neznatelné mrholení. Může se ale jednat o různé věci, typu rozpouštění oblačnosti...ale to už zase jen hádám.
(Pozn. Orgonet: Na tomhle kruhu je mimo zvláštního vzhledu zvláštní i to, že se vyskytoval periodicky: po dvou hodinách, trval vždy 45 minut. Viz článek.)

Pěkný den,
"snowman" :-)
29. září 2011 9:34 

Pro ještě více zdejších článků a obrázků o aktivitách radarů si klikněte na téma Radar. http://orgo-net.blogspot.com/search/label/Radar.

4 komentáře:

 1. a ako by sa dali vsetky tie radary zlikvidovat? za komanču tu nic nebolo a pocasie bolo prirodzene..ako ich mozeme zrusit? existuje technologia ktora by ich zneskodnila v ich vysielani?

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý den, děkuji za informace, jsou perfektní. Čeští meteorologové tají a lžou čím dál tím více. Při tom v evropě odpor proti úpravám klimatu i jiné sílí.
  Mám dotaz, jestli někdo neví:
  Sleduji počasí přes http://cs.allmetsat.com/obrazky/europa.php . Z těchto stránek a i jiných, včetně hydromeťáku zmyzely snímky z NOAA, hlavně ty podrobné. Ví někdo kdo a proč to povypínal, nebo odkaz na nějakou stránku, kde to běží? Já nemůžu nic najít. Mimoto na slunci je dole vidět obrovská trhlina, jako by jím něco prolétlo a vytvořilo kaňon. Nebo se na nás slunce šklebí?
  N.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už to z nich leze (sice jak z chlupaté deky, ale přece!) - před několika dny byl rozhovor s jedním meteorologem ČHMÚ. Když se ho redaktorka ptala, co říká tomu bláznivému počasí, tak řekl bez okolků na kamery, že ať s žádným jarem nepočítáme, že přijde rovnou léto ! Takže oni ví, co se děje, ale nám lžou jak malé děti !

   Vymazat
 3. to co se pise v clanku, je pravda velkeho vyznamu, kolem BRDskeho radaru jezdim pomerene casto a taky hodne casto je zde videt kruhova polarizace na vlastni oci, najednou z niceho nic, behem nekolika minut, se naindukuji mraky (divne mraky, pro nase podminky velice neprirozene)....

  OdpovědětVymazat

Komentáře prosím pouze věcné, k tématu, informačně přínosné, nikoliv pouze urážky autorů článků.
Komentáře moderuji podle svých časových možností.