25. února 2015

Tři tuny biopotravin z městské mikrofarmy ročně!

Něco pro inspiraci, jak je možno se vlastním tělem bránit, abychom nebyli ovládáni těmi, co mají pod kontrolou náš svět...=Orgonet= 

Americká rodina vypěstuje ročně na své městské mikrofarmě 3 tuny biopotravin

Inspirace: http://stopmensonges.com/une-famille-americaine-fait-pousser-3-tonnes-de-nourriture-bio-par-an-dans-son-jardin/http://urbanhomestead.org/
Překlad: Orgonet

V USA, 15 minut od centra Los Angeles, si rodina Dervaesova vytvořila svou vlastní městskou farmu, díky níž je potravinově soběstačná.


V kalifornské Pasadeně žije rodina Dervaesova, která vlastní mikrofarmu o rozloze 370 m2. Na této městské farmě produkují ročně 2,7 tuny potravin. Tento příklad dává podnět k zamyšlení, co je možné dokázat ve zcela běžném místě, nedaleko centra velkého města.


Jules Dervaes a jeho tři děti, syn Justin a dcery Anais a Jordanne, vytvořili tuto farmu před více než 20 lety, aby mohli jíst zdravou zeleninu. Zahrada nyní poskytuje rodině 90% toho, co mají na talíři. Zbytek nejde u nich vypěstovat (pšenice, rýže, oves, atd.). Pěstují 400 druhů ovoce, zeleniny a jedlých květin. Navíc chovají 8 slepic, 4 kachny a 2 kozy, od nichž mají vejce a mléko k denní spotřebě, a med od vlastních včel. Výsledkem je, že jedí 100% bio za méně než 2 eura na osobu denně. Říkal někdo, že bio je moc drahé?

Jules Dervaes sám je udiven, jak se jim společná práce daří. „Vždycky jsem si myslel, že naše zahrada je moc malá, že se nemůžeme stát soběstačnými. A už vůbec jsem si nepředstavoval, že budeme někdy prodávat přebytky.“

Rodina nestačí sníst všechno, co vypěstuje. Prodávají své výpěstky pár zájemcům, mezi nimi jsou i místní restaurace, nadšené kvalitou jejich zdravé stravy a její blízkostí.

Tím Dervaesovi vydělají až 20 000 dolarů ročně, které tvoří významnou část jejich příjmu.

I když jejich příjem není velký, tato americká rodina nežije v nouzi. Zejména proto, že jejich výdaje jsou redukovány na minimum.

Za elektřinu platí jenom 12 dolarů měsíčně, mají totiž solární střechu. V kuchyni zpracovávají úrodu co možná nejvíce ručně, mikrovlnka tam nesmí. I faktura za pohonné hmoty je nulová, vyrábějí si totiž sami i biodiesel ze zeleninového odpadu, který jim dávají sousední restaurace.

Celá Amerika je tímto rodinným úspěchem nadšena. Na jejich webových stránkách http://urbanhomestead.org/  je pečlivě zdokumentován celý projekt i s návody, jak co dělat pro dosažení soběstačnosti na městské mikrofarmě,

(Foto z jejich webu: Projekt Městského hospodářství: Fungující mikrofarma ve velkém městě... zdroj udržitelného života... skutečná cesta k soběstačnosti)



Na městské farmě nestačí pracovat 35 hodin týdně, jak jsme zvyklí my. Každý člen rodiny pracuje nejméně 10 hodin denně. Je to práce vyžadující hodně energie a potu, ale je u toho někdy legrace, a někdy i slzičky. Věci nejsou pořád jen růžové. Často se neshodnou, ale musejí se učit myslet a jednat kolektivně a dávat stranou své individuální potřeby. Navíc jsou někdy proti nim i okolnosti, které narušují práci: meteorologické podmínky – kalifornské sucho, požíravý hmyz, nemoci rostlin, klimatické změny, některé sklizně jsou podstatně horší než jiné.

Navzdory tomu všemu by rodina svůj způsob života nezměnila za nic na světě. Jules Dervaes shrnul svou filosofii takto: „Pochopil jsem už dávno, že je třeba řešit problém výživy. Když si člověk sám pěstuje svou potravu, je daleko „silnější“, to znamená, méně závislý na těch, kteří se snaží vás ovládat. Vlastně si myslím, že pěstovat svou vlastní potravu je pro ně nejnebezpečnější věcí, co můžete dělat. Je v tom riziko, že se stanete svobodnými.“





19 komentářů:

  1. Kdyby vláda podpořila vznik takovýchto farem, v nichž by získali možnost existence nezaměstnaní a třeba i cikáni, byla by to cesta k zmírnění sociálních problémů . Peníze se vyhazují neefektivně v mnoha oblastech, tady by byla možnost alespoň několika tisícům lidí poskytnout důstojnou existenci.
    Nevyužité vojenské prostory by tak posloužily zájmům prostých obyvatel a ne developerům. Samozřejmě by si zájemci o takové řešení mohli vybudovat i svá sídla a občanskou vybavenost.

    OdpovědětVymazat
  2. http://youtu.be/20MnXR2OQms?list=PLK0hXVyxJ43uuWK2V8yQK20HicPY13iut .............na slovensku funguje len treba chciet a zo zaciatku na to mat peniaze a tu si myslim že by mali fungovat hackery - kto chce robit to co bude prinasat zdravie tak by mal byt podoporeny nie statom ten na to kasle tak isto aj eu ale globalnym hnutim a v tom by malii byt oni hackeri ktory by z ucotu bohatym brali celosvetovo po kvapkach prostriedky a rozdavat ich ludom ktory chcu byt čisty a v čistom zivote žit. živa pre všetkych cassovia pre

    OdpovědětVymazat
  3. hlavné je, aby človek nebol lenivý. BED

    OdpovědětVymazat
  4. když šlehnu zrakem bedlivákem SEM http://www.deesillustration.com/artwork.asp?item=364&cat=satire tak si kladu otázečku nad jejich kádrovým dotazníčkem,že JIM JEŠTĚ nešlápli na kuří oko...ZAJÍMAVÉ..

    OdpovědětVymazat
  5. Problem je že dneska nikdo nesežene pozemek nehledě k tomu že hnědokožci neuměji vubec nic pěstovat mam je za sousedy z obou stran zahrady u nich roste jen plevel a tam slimaci

    OdpovědětVymazat
  6. Po prvé múj ani Váš svět nikdo neovládá jenom VY ovládáte Váš svět Vaší myslí,sklony, zlozvyky, návyky...Šťastná rodina si maká sama a vláda ji určitě JDE po krku, natož by jí přispěla na farmu, ha-ha...Když SE chce tak to jde, a o tom to je, o ničem jiném, buď chci nebo nechci makat a vyžít! a pracovat pro sebe a prodávat výpěstky své práce.

    OdpovědětVymazat
  7. Kdo chce, tak si pěstuje. Nezaměstnané to nespasí. Já jsem z venkova a vidím kolem sebe i ty nezaměstnané, kdy dost z nich má pěkný pozemek a myslíte, že jsou ochotni si něco vypěstovat a vychovat? Kdepak..., to je moc práce, radši zajedou do Kauflandu pro mražené pizzy, všelijaké instantní srágory a cigára. Dnes už je i na vesnici plno lidí líných, i když možností mají dost, pěkné pozemky a tak, ale plno lidí se radši zadluží a vybudují si modrou díru do země a tůjky kolem, než by byli aspoň trochu soběstační. Ale co už, je to jejich volba. A pak slintají, když člověk vypráví třeba o svých vlastních kačenách, jaká to byla dobrota. Na druhou stranu, občas se někdo inspiruje a to je pak radost. A je zajímavé pozorovat, jak ty šizené sračky nechtějí kočičáci ani pes, moc dobře poznají, že je to chemická surovina a ne potravina. Jak jsem psala včera, učme se od koček,mají nám co dát :)
    Lvice

    OdpovědětVymazat
  8. No, moc hezké. Ale v našem státě nerealizovatelné. Buď platit daně, nebo chodit na "pracák". K tomu potřeba množství pracovních sil , aby člověk nebyl otrokem vlastní zahrady. Nedávno se u nás něco podobného také realizovalo a bylo by to ideální, kdyby se do toho netlačila byrokracie a nutnost financí od státu. Říkalo se tomu družstva. "Zdravá" družstva by byla schopná dobře uživit celou českou vesnici. Ale jak píšu...kdyby do toho nestrkala nos politika

    dan.

    OdpovědětVymazat
  9. Tak trochu se tady něco nezdá.Tohle že je v USA? Jak to potom kontrastuje s články, kde taktéž jsou američtí farmáři persekuovaní FBI a policií, za prekročení zákona,kupř." použiváním neschválených semen, prodejem bio, nebo jinými "soběstačnými" aktivitami. Tahle rodina má určitě strýce, nebo tetičku v Senátu US, a tá jim vybavila nejakou tu výjimku.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. NO PRÁVĚ...žeby nějaký NEW AGE CIA podraz? Ostatně před 11 lety jsem byl svědkem nadšené kampaně ANASTASIE, zvané RODOVÉ OSADY. Nějak to zdechlo na MILÝCH sousedských vztazích..Kde věvodí EGO...TO MÁŠ MARNÝ...

      Vymazat
    2. Ono se to v modifikované formě u nás děje, jen jim tam nevisí na plotě cedule RODOVÝ STATEK :) Ale je pravda, že masivní hnutí to není ... vetšina lidí je bohužel naladěna jiným směrem :(

      Vymazat
  10. https://www.youtube.com/watch?v=zoMKUSJYZLw

    OdpovědětVymazat
  11. ...ve městě pěstovat, v přírodě poznat, sklidit a sníst ... máloco je Nejedlé třeba jako Zdeněk. Samozřejmě ani divoké rosliny nejsou uchráněny spadu shůry, kde poletují i ve dne noční můry, aplikující své aluminio-baryové kůry :) Je třeba se těchto jevů skutečně bát, aby na nás měly ten plánovaný efekt frustrace a pocitu marnosti, že naše doba nás ze Země předčasně vyhostí.
    Shrnul to za nás onehdá ve své reklamě ČEZ: "Každý se dobíjíme po svém" ........čezt práci!

    OdpovědětVymazat
  12. Všichni tady píšete názory, se kterými plně souhlasím- taky se pokoušíme toho co nejvíce vychovat a vypěstovat. Můj názor je takový, že ti bez práce by opravdu mohli dělat na malých políčkách, uživit sebe a něco i prodat. Ale společnost je nabádá úplně k něčemu jinému- všechno je v obchodech, není problém si koupit. Taky je mi líto, když vidím kolem domů jenom trávu a okrasné keře bez užitku. Na druhou stranu jsou lidé v zaměstnání až do večera a na políčka jim nezbývá moc času, ale taky je tu lenost.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Společnost může nabádat, k čemu chce, to je nějaká povinnost se tím řídit a vlastní rozum zavřít do sklepa???I my chodíme do práce a máme hospodářství, dokonce oba dojíždíme každá na jinou stranu :) Ale je dost firem, kde se dá chodit na 6, dokonce pracovní doba je jen 7,5 hodiny (asi spíš v menších městech, ale není jen Praha a Brno, že), takže max. o půl 3 padla a to má člověk hafo času hospodařit. Ne každý dělá až do večera. Nebo dělá, ale už na svém. Často jsou to jen výmluvy a lenost a nechuť jít třeba do nějaké změny v životě. A taky, lidi kdyby měli po práci nakrmit zvířátka, nasekat trávu, udělat něco na zahrádce, nojo, to je hezký, ale kdy by pak koukali na tu telévizi, žejo, pak by ani nevěděli, co zas Putin proved a vůbec, vždyť je všechno v obchodech, tak se nebudem dřít, tak jedem mámo...
      Zatím máme možnost volby, jak jí kdo využije, jeho věc...
      Lvice

      Vymazat
  13. Když se člověk rozhlédne kolem sebe, tak se nestačí divit, proč lidi již celá staletí jednají, tak jak jednají. Všimněte si, že na jeden ovocný strom v krajině připadne 99 stromů bez plodů, jen tak pro okrasu. A přitom kdyby tomu bylo naopak, tak by lidé vůbec nemuseli chodit nakupovat do supermarketů to umělé ovoce z dalekých krajů, měli by ovoce všude kolem sebe přímo pod nosem.
    Proč třeba v Praze lidé do všech dvorů sázeli obrovské kaštany a ne třeba ořešáky královské? Kaštany zanechávají spoustu listí a hnijící spadlé kaštany jsou také všem na obtíž. Ořechy by si lidé rádi vysbírali a listí ořešáků by si mohli nasušit třeba coby bylinky v lidovém léčitelství.
    Nebo třeba třešně. Ty by mohly být vysázeny všude možně i nemožně, třeba kolem řek, mohly by být zkrátka všudypřítomné v krajině a nemuseli bychom je kupovat v obchodě za 100 Kč za kilo.
    Atakdále, atakdále, prostě krajina by mohla být osázena ovocem i třeba vinnou révou, tak jak je osázen různým ovocem celý Petřín.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Proč asi? Jsme prostě blbci, kteří se nechali přesvědčit, že tohle všechno je normální. A to že si s námi hraje nějaká "elita", to je přeci jen konspirační teorie, takže nesmysl. No prostě už mě to nebaví řešit, tak ještě tento komentář a zdar.

      Vymazat
  14. v roce 1967 vyšla zajímavá kniha Rok na kanadské vsi..Náramně udivovalo kanadské burany české hobby.. sběr tun hub v lesích,když si balíček sušených koupí za pár šupu v krámě...

    OdpovědětVymazat
  15. to je tim že už komouši dělali zprumyslněni zemědělstvy a tihle po nich dělaji to same komunisti nechali vykacet všechny sady třešnovky šveskovky hrušky jabka a kde co rostlo po našich předcich tak zničili

    OdpovědětVymazat

Komentáře prosím pouze věcné, k tématu, informačně přínosné, nikoliv pouze urážky autorů článků.
Komentáře moderuji podle svých časových možností.